Microeconomics

posted by .

Mrs.Simpson buys loaves of bread and quarts of milk each week at prices of $1 and 80 cents, respectively. At present she is buying these products in amounts such that the marginal utilites from the last units purchased of the two products are 80 and 70 units, respectively. Is she buying the utility-maximizing combination of bread & milk? How should she reallocate her expenditures between the two goods?

  • Microeconomics -

    She is not doing the right thing to maximize her utility from the consumption of bread and milk. If the last dollar spent on bread gives her 80 utils of satisfaction, the last dollar spent on milk should give her the same utility of 80. This is the utlity maximization rule of equating the marginal utility per unit of money spent on the different products/ goods. But in this case she spend 80 cents to get 70 utils from the last quart of milk. In other words she roughly gets 87.5 utils by spending the last dollar on milk. So by reducing her spending of one dollar on bread, she would lose 80 utils but would get 87.5 utils by reallocating that dollar withdrwan from bread to milk purchase. So, to maximize utiliy she should increase the consumption of milk a little more.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math- Linear Programming

    A dog food is to be mixed from three kinds of ingredients: rolled oats, beef parts, and whey. The cost of each is 20 cents, 40 cents, and 35 cents per lb. Each ingredient contains 50, 450, and 200 units of protein and 350, 65, and …
  2. calculus

    the productivity of a country in western Europe is given by the function f(x,y)=40x^4/5 y^1/5 when x units of labor and y units of capital are used. a)What is the marginal productivity of labor and the marginal productivity of capital …
  3. Math

    Maria served 4 1/7 loaves of banana bread and 4 2/3 loaves of cranberry bread. About how many slices of bread did she serve A.80 B.72 C.64 D.32
  4. algebra 2

    a school cafeteria sells milk at 25 cents per carton and salads at 45 cents each. one week the total sales for these items were $132.50. How many salads were sold that week?
  5. Math

    Lois brought 6 gallons of milk for the soccer team they drank 10 quarts of the milk. How many quarts of milk were left over ?
  6. 4th grade math

    Mrs. Franks bought 6 large jugs of milk. A large jug holds 4 liters of milk. A serving size size is 250 mL. if each of the 4 people in Mrs. Franks family has 2 serving of milk a day, will 6 jugs be enough milk for one week?
  7. Algebra 1

    I did this conversion problem, but I think it's incorrect. Problem: A bread slicer runs 20 hours per day for 30 days and slices 144,000 loaves of bread. How many loaves per minute are sliced?
  8. math

    Chris is determining the amount of raisins he will use for a raisin bread recipe. The ratio of cups of raisins: number of loaves Chris used is 3 raisins to 2 loaves. Which ratio is equivalent to the rate of raisins to loaves of bread …
  9. MATH

    A bakery sold 2/5 of its loaves of whole wheat bread before noon. What percent of its loaves of bread were sold?
  10. algebra tricky q

    Clem Colfax had $10 to buy groceries. He needed milk at 70 cents a carton, bread at 60 cents a loaf, breakfast cereal at 50 cents a box, and meat at $1.50 a pound. He bought twice as many cartons of milk as loaves of bread, the number …

More Similar Questions