algebra

posted by .

Tammy bought 16 cookies for a
party. She had 6 cookies decorated at an extra
cost of 25 cents each. If the total cost of the
cookies was $9.50, how much did each plain
cookie cost?

  • algebra -

    6 * 0.25 = $1.50

    $9.50 - 1.50 = $8.00

    8/16 = 0.50

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. MATH

    three brothers try to divide some cookies. The oldest brother gets half of the cookies and half of a cookie. The middle brother gets half of the cookies that are left and half of a cookie. The youngest brother gets half of the cookies …
  2. Math

    Tammy bought 16 cookies for a party. She had 6 6 cookies decorated at an extra cost of 25 cents each. If the total cost of the cookies $9.50, how much did each plan cookie cost?
  3. Algebra

    3. In his propane oven, he bakes two baking sheets with 24 Peanut Butter cookies on each sheet, two baking sheets with 18 Chocolate Chip cookies on each sheet, and one baking sheet with 10 Peanut Butter cookies and 12 Chocolate Chip …
  4. Algerbra 1

    3. In your industrial oven, you bake two baking sheets with 12 scones each, two baking sheets with 20 cookies each, and one baking sheet with 2 scones and 10 cookies. a. Write an expression that illustrates the total cost of all baked …
  5. Algerbra 1

    . In your industrial oven, you bake two baking sheets with 12 scones each, two baking sheets with 20 cookies each, and one baking sheet with 2 scones and 10 cookies. a. Write an expression that illustrates the total cost of all baked …
  6. Algebra

    Josh and Racquel sold cookies and brownies at the math club bake sale. The cookies cost $0.47 each, and the brownies cost $0.60 each. They sold a total of 603 items (cookies and brownies) and raised $323.84 Write a system of equations …
  7. math

    Kim bought a total of 32 cookies. Each cookie costs $.65, including tax. Of the cookies she bought, 3/8 were lemon cookies. What was the total cost of only the lemon cookies?
  8. math

    Kim bought a total of 48 cookies. Each cookie costs $.55, including tax. Of the cookies she bought, 3/8 were lemon cookies. What was the total cost of only the lemon cookies?
  9. math

    Arley’s Bakery makes fat-free cookies that cost $1.60 each. Arley expects 40% of the cookies to fall apart and be discarded. Arley wants a 35% markup on cost and produces 200 cookies. Assume that Arley can sell the broken cookies …
  10. Math

    I don't know how to make an equation for this?

More Similar Questions