calculus

posted by .

a company maufacturing surfboards has fixed costs of $300 per day and total costs of $5100 per day for a daily output of 20 boards. Assume the total cost per day C(x) is linearly related to the total output per day x. write an equation for the cost function, and write an equation for the average cost function Ċ(x)=c(x)/x. what does the average cost per board tend to as production increases (assume production output goes to infinity)?

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Economics

    The firm currently uses 70,000 workers to produce 300,000 units of output per day. The daily wage (per worker) is $100, and the price of the firm’s output is $30. The cost of other variable inputs is $500,000 per day. Although you …
  2. Math

    The firm currently uses 70,000 workers to produce 300,000 units of output per day. The daily wage (per worker) is $100, and the price of the firm’s output is $30. The cost of other variable inputs is $500,000 per day. Although you …
  3. Economics

    Should a firm shut down its unprofitable operation. Firm uses 70,000 workers to produce 300,000 units of output per day. Daily wage is $100 p/worker dn price of firms output is $30. Other variable inputs is $500,000 p/day. Do not know …
  4. calculus

    A company manufacturing surfboards has fixed costs of $300 per day and total costs of $5100 per day for a daily output of 20 boards. Assume the total cost per day C(x) is linearly related to the total output per day x. Write an equation …
  5. Economics

    The firm currently uses 50,000 workers to produce 200,000 units of output per day. The daily wage per worker is $80, and the price of the firm’s output is $25. The cost of other variable inputs is $400,000 per day. Assume that total …
  6. Math

    A company manufactirung snowboards has fixed costs of $200 per day and total cost of $3800 per day at a daily output of 20 boards. (A( Assuming that the total cost per day, C(x), is linearly related to the taotal out per dau,x, write …
  7. MicroEconomics

    A firm currently uses 50,000 workers to produce 120,000 units of output per day. The daily wage per worker is $100, and the price of the firm's output is $48. The cost of other variable inputs is $400,000 per day. (Note: Assume that …
  8. Business

    A firm currently uses 50,000 workers to produce 120,000 units of output per day. The daily wage per worker is $100, and the price of the firm's output is $48. The cost of other variable inputs is $400,000 per day. (Note: Assume that …
  9. microeconomics

    A firm currently uses 40,000 workers to produce 180,000 units of output per day. The daily wage per worker is $100, and the price of the firm's output is $28. The cost of other variable inputs is $500,000 per day. (Note: Assume that …
  10. economics

    A firm currently uses 40,000 workers to produce 180,000 units of output per day. The daily wage per worker is $100, and the price of the firm's output is $28. The cost of other variable inputs is $500,000 per day. (Note: Assume that …

More Similar Questions