Math

posted by .

Find the unit price and tell which is the better buy:

A 64 oz. bottle of juice costs $2.39, and a 20 oz. bottle costs &0.79. You can use a 20-cents-off-coupon if you buy four 20 oz. bottles or a 15-cents-off-coupon if you buy a 64 oz. bottle. Which is the better buy?

  • Math -

    2.39-0.15 = 2.24
    2.24/64 = 0.035 per oz.

    4 * 20 = 80 oz.

    4 * .79 = 3.16
    3.16 - 0.2 = 2.96
    2.96/80 = 0.037 per oz.

  • Math -

    64ounces

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math- Best Buy

    In comparing prices of canned peaches, Darren finds that a 10-oz can costs 98 cents, a 16-oz can costs $1.49, and a 24-oz can costs $2.35. Which is the best buy?
  2. Math word problem

    you buy a bottle of juice for $1.00. The juice costs 90 cents more than the empty bottle. How much does the empty bottle cost?
  3. math

    A full bottle of juice costs $2.00.If the cost of the juice is $1.50 more than the cost of the bottle, how much does the empty bottle cost?
  4. math

    You buy a bottle of juice for $1.00. The juice costs .90 cents more than the empty bottle. How much does the empty bottle cost?
  5. Math

    Ms. Rios has the coupon shown below. Save 1.50 on each bottle of soap you buy! Ms.Rios will buy 10 bottles of soap.If the regular price of the soap is $2.95 per bottle,Which number sentence can be used to find how much she will pay …
  6. Math

    A 10-oz bottle of juice costs $1.49. A 30-oz bottle cost $4.25. Which is the better buy?
  7. Math

    A full bottle of juice costs $2.00.If the cost of the juice is $1.50 more than the cost of the bottle, how much does the empty bottle cost?
  8. math

    4 Luke can purchase a 12-pound item from several different retailers. Which of the following is the best buy?
  9. Math

    Marian bought a 2 L bottle of fruit juice for 5.99 Isaac bought a 0.75 L bottle of the same juice for 2.95 Which was the better buy?
  10. math

    A bottle of Harvest Time Apple Juice contains 64 oz. and costs 2 bottles for $1.98. Farm Fresh Apple Juice is available in bottles that contain 1 gallon and sells for $1.88 per bottle. Which is the better buy?

More Similar Questions