Post a New Question

math

posted by .

a grocery store stocks 3 brands of yogurt.store sells two containers of brand A yogurt for every one container of brand B or brand C yogurt.if the store sells 100 containers of yogurt a day,how much of each brand of yogurt do they sell?

  • math -

    A = 2B = 2C

    A + A/2 + A/2 = 100

    2A = 100

    Calculate it from there.

  • math -

    The grocery stocks yougurt in 2 refridgerators and sells them for 2.20 per container. Overnight one refridgerator malfunctions and ruins 15 containers of yogurt. The leftover yogurt sold for $3.98 each. How many containers did the store have to begin with if they made a profit of $114.74?

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math

    An appliance store sells three brands of TV sets, brands A, B, and C. The profit per set is $30 for brand A, $50 for brand B, and $60 for brand C. The total warehouse space allotted to all brands is sufficient for 600 sets, and the …
  2. 5th Grade Math

    Confused..The grocery store stocks 3 brands of yogurt. The store sells two containers of Brand A yogurt for every one container of Brand B or Brand C Yogurt. If the store sells 100 containers of yogurt a day, how much of each brand …
  3. Any Help w/5th grade math

    Confused..The grocery store stocks 3 brands of yogurt. The store sells two containers of Brand A yogurt for every one container of Brand B or Brand C Yogurt. If the store sells 100 containers of yogurt a day, how much of each brand …
  4. college algebra

    The grocery stocks yougurt in 2 refridgerators and sells them for 2.20 per container. Overnight one refridgerator malfunctions and ruins 15 containers of yogurt. The leftover yogurt sold for $3.98 each. How many containers did the …
  5. math

    a factory can produce 45 containers of yogurt in t minutes, 950 grams of fruit are used for every 25 containers of yogurt b) find in terms of t the time taken by the factory to produce 100 containers of yogurt c) if t=6 find the amount …
  6. 6th math

    a factory can produce 45 containers of yogurt in t minutes, 950 grams of fruit are used for every 25 containers of yogurt b) find in terms of t the time taken by the factory to produce 100 containers of yogurt c) if t=6 find the amount …
  7. Math ASAP please

    1. Write a function rule for finding the amount of daily pay, p, in the following situation: A bus driver gets paid $100 each day plus $0.20 per kilometer, k. (1 point) 100 = 0.20 × k p = 0.20 × 100 × k p = 0.20k + 100 0.20k = 100 …
  8. Math

    Brand A: 20 for $2.50 Brand B: 35 for $3.25 Brand C: 50 for $5.25 Brand D: 100 for $10.00 The school nurse is low on band-aids. She heads to the store and finds 4 brands. Which one is the best buy?
  9. Math

    Laney buys 3 containers of yogurt. She has coupons for $0.35 off the regular price of each container. After using the coupons, the total cost of the yogurt is $3.45. What is the regular price of a container of yogurt?
  10. math

    Write a function rule for the total cost. One frozen yogurt store sells frozen yogurt for $3.00 per cup and $1.25 per topping. Write a linear equation to show the total cost of a cup of frozen yogurt. Then calculate the total price …

More Similar Questions

Post a New Question