math

posted by .

you want to buy a shirt that costs $20. The sales tax is 7.25%.What is the total cost of the shirt?

  • math -

    0.0725 * 20 = 1.45

    20.00 + 1.45 = ?

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    you visit your favorite depatment store and find that your have shirt is on special.the shirt normally cost $60.00 and now has a 20% discount.how much will you sabe when you buy this shirt?
  2. Math

    kyianna wants to buy a shirt that costs $40. If sales tax is 9.5% what is her total?
  3. math

    You purchase a shirt for $8.50. There is a 6% sales tax. Your total cost will be A. $8.55 B. $8.98 C. $9.01 D. $13.60 how can i solve this?
  4. algebra

    Quan is shopping. He can buy 2 pairs of pants and 1 shirts for $79.85 ( before tax is added). He can buy 1 pair of pants and 2 shirts for $69.85 (before tax is added). To figure out how much a shirt or a pair of pants costs,you must …
  5. algebra

    Quan is shopping. He can buy 2 pairs of pants and 1 shirts for $79.85 ( before tax is added). He can buy 1 pair of pants and 2 shirts for $69.85 (before tax is added). To figure out how much a shirt or a pair of pants costs,you must …
  6. math

    A shirt originally sold for $ 35. Now it’s on sale for “20 % off”. If the sales tax is 6 %, what is the final price of the shirt?
  7. Consumer Math

    11. You purchase a shirt for $8.50. There is a 6% sales tax. Your total cost will be A. $8.98 B. $8.55 C. $13.60 D. $9.01 I choose B
  8. math help please

    On Monday, a jacket cost $36.95 and a shirt cost $21.42. On Friday the jacket was discounted by 20%, and the shirt was discounted by 1/3. What is the total price of the jacket and shirt on Friday, before sales tax?
  9. Math

    A dress cost $12 more than a shirt. Yasmin bought 3 such dress and 5 similar shirt for $356.hoe much did she pay for each shirt?
  10. Math

    A pair of pants costs twice as much as a shirt. The total cost of 1 1 pair of pants and 1 1 shirt is $18 $18 . If s represents the cost of 1 1 shirt, which equation could you use to find the cost of 1 1 shirt?

More Similar Questions