Pre-Algebra

posted by .

If 4 liters of motor oil cost $3.88, what is the price for 1 liter? I'm supposed yo set up proportions. This is how I set it up:

$3.88/4 liters • 1 liter/p
p= the price for 1 liter

Please tell me if I set it up right and how to solve.

  • Pre-Algebra -

    You're close. But you need the price as the numerator and the gallons as the denominator.

    3.88/4 = p/1

    Cross multiply.

    4p = 3.88
    p = 3.88 / 4
    p = ?

  • Pre-Algebra -

    Thank you, Ms. Sue!

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math

    The Juice Problem. A store sells a 1-liter container of juice for 75¢ and a 2-liter container for $1.40. Assume that the cost varies linearly with the number of liters, and find the slope of the line that shows the relationship. How …
  2. Math

    A store sells a 1-liter container of juice for 75¢ and a 2-liter container for $1.40. Assume that the cost varies linearly with the number of liters, and find the slope of the line that shows the relationship. How many liters would …
  3. Tim

    A store sells a 1-liter container of juice for 75¢ and a 2-liter container for $1.40. Assume that the cost varies linearly with the number of liters, and find the slope of the line that shows the relationship. How many liters would …
  4. Math

    A store sells a 1-liter container of juice for 75¢ and a 2-liter container for $1.40. Assume that the cost varies linearly with the number of liters, and find the slope of the line that shows the relationship. How many liters would …
  5. Math

    A store sells a 1-liter container of juice for 75¢ and a 2-liter container for $1.40. Assume that the cost varies linearly with the number of liters, and find the slope of the line that shows the relationship. How many liters would …
  6. algebra

    A store sells a 1-liter container of juice for 75¢ and a 2-liter container for $1.40. Assume that the cost varies linearly with the number of liters, and find the slope of the line that shows the relationship. How many liters would …
  7. Math

    Brent received two bills with his monthly gasoline statement. One bill for $92.30 showed he had bought 66L of gasoline and two liters of oil, while the other bill showed he had bought 75L of gasoline and one liter of oil for $100.75. …
  8. Math (quadratic function)

    A fuel station sell, aproximately, 2140 liters of gasoline, per day, in which each liters costs 1,75 dollars. The owner observed that, reducing the price of the liter, occurs an increase in the volume of fuel sold, in the proportion …
  9. math algebra

    How many liters of a blue dye that cost 1.80 per liter must be mixed with 20 l of anil which costs 2.60 per liter to make a mixture that cost 2.12 per liter
  10. statistic

    A machine for filling 2-liter bottles of soft drink delivers an amount to each bottle that varies from bottle to bottle according to a normal distribution with standard deviation 0.002 liter and mean whatever amount the machine is …

More Similar Questions