Post a New Question

finance

posted by .

Laird Company sells coffee makers used in business offices. Its beginning inventory of coffee makers was 200 units at $45.00 per unit. During the year, Laird made two batch purchases of coffee makers. The first was a 300-unit purchase at $50 per unit; the second was a 350-unit purchase at $52 per unit. During the period, Laird sold 800 coffee makers.
Determine the amount of product costs that would be allocated to cost of goods sold and ending inventory, assuming that Laird uses
a. FIFO.
b. LIFO
c. Weighted average.

  • finance -

    REPECTED AND HONOURABLE STUDENT I CAN DO YOUR ALL ASSIGNMENTS . having 15 year experience in teaching I am expert of doing home work, MY work will be original and never submitted in any of school ,colleges or university and not even sold over Sof . I am having a good ratings .I will provide you turnit originality report, my charges are very nominal . You will not need to redo your papers; my papers will be in proper APA format and original one so do not Hesitate to send me an e-mail, I will send you a sample which I had done for my old students .please e-mail me at (tutor4142 at g-mail )

  • finance -

    what are the
    FIFO
    LIFO
    weighted average

  • finance -

    i need help

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    I need to solve as an equation. A coffee merchant has coffee beans that sell for $9 per pound and $12 per pound. The two types are to be mixed to create 100 lb of a mixture that will sell for $11.25 per pound. How much of each type …
  2. Finance accounting

    Eddings Company had a beginning inventory of 400 units of Product XNA at a cost of $8.00 per unit. During the year, purchases were: Feb. 20 600 units at $9 Aug. 12 300 units at $11 May 5 500 units at $10 Dec. 8 200 units at $12 Eddings …
  3. Financial accounting

    Laird Company sells coffee makers used in business offices. Its beginning inventory of coffee makers was 200 units at $41 per unit. During the year, Laird made two batch purchases of coffee makers. The first was a 295-unit purchase …
  4. accounting

    Anthony Company uses a perpetual inventory system. It entered into the following purchases and sales transactions for March. Date Activities Units Acquired at Cost Units Sold at Retail Mar. 1 Beginning inventory 170 units @ $52.40/unit …
  5. Accounting

    The Divine Merchandising Corporation began March operations with merchandise inventory of 6 units, each of which cost $27. During March, Divine Merchandising made the following purchases: (1) March 4, 12 units @ $28 per unit, (2) March …
  6. Algebra

    A manufacturer produces a 4-cup and 8-cup coffee maker. The 4-cup maker takes 6 hours to produce and the 8-cup takes 9 hours. The manufacturer has at most 500 hours of labor per week. a. Write an inequality to represent the number …
  7. math

    A manufacturer produces a 4-cup and 8-cup coffee maker. The 4-cup maker takes 6 hours to produce and the 8-cup takes 9 hours. The manufacturer has at most 500 hours of labor per week. a. Write an inequality to represent the number …
  8. math foundations 20

    How do I solve normal distribution word problems?
  9. maths

    the ratio of the price of coffee A to coffee B is 2:3. During a certain month, a store sells coffee A and coffee B in the ratio of 4:5. If the total revenue from the sale of these two coffees is Rs27,600, how much of the revenue was …
  10. Accounting

    Cost flow assumptions for FIFO and LIFO using a periodic system. Question 1. Sales during the year were 700 units. Beginning inventory was 400 units at a cost of $10.00 per unit. Purchase 1 was 500 units at $12.00 per unit. Purchase …

More Similar Questions

Post a New Question