Math grd 12

posted by .

The number of nuts in a package of Nutty's premium cashews is normally distributed with mean of 432.4 nuts and standard deviation of 5.8 nuts packages with fewer than 420 nuts or more than 445 nuts will be rejected by quality control

a) what is the probability that a package selected at random will fall within the acceptable quality control range?
b) in a production run of 50,000 packages of nuts, how many can be expected to be rejected?

  • Math grd 12 -

    a. Z = (score-mean)/SD

    Find table in the back of your statistics text labeled something like "areas under normal distribution" to find the proportions related to those Z scores.

    b. Sum the two proportions and multiply by 50,000.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Chemistry

    Assume that you had 15 nuts (N) and 10 bolts (B). How many N2B molecules could you make by screwing two nuts onto each bolt?
  2. math

    a 46 5/16 lb bag of nuts is packaged in 1 3/4 lb containers. the remaining nuts are given to the person packing the nuts. how much does the person get?
  3. MATH

    4. 8 bolts and 6 nuts weigh 138 grams. 3 bolts and 5 nuts weigh 71 grams. Work out the weight of the following:- (a) 4 bolts and 3 nuts (b) 11 bolts and 11 nuts (c) 3 bolts and 3 nuts (d) 1 bolt
  4. maths

    Simon had 5/6kg of nuts. He repacked them into containers containing 1/3kg of nuts each. How many containers did he fill?
  5. math

    cashew nuts sell for $21.00/kg. Brazil nuts sell for $15.00/k. A distributor sold a total of 120 kg of nuts and Brazil nuts for $2244. What mass of each type of nut was sold?
  6. Math 10

    cashew nuts sell for $21.00/kg. Brazil nuts sell for $15.00/k. A distributor sold a total of 120 kg of nuts and Brazil nuts for $2244. What mass of each type of nut was sold?
  7. Math

    Cashew nuts sell for $21.00/kg. Brazil nuts sell for $15.00/kg. a distributed sold at total of 120kg of cashew and Brazil nuts for 2244 dollars. What mass of each type of nut was sold?
  8. math

    If you get mixed nuts with cashews that cost $6.25 lb. and if you get mixed nuts with peanuts @ $2.30 lb. But if I just want 1/2 lb. of mixed nuts for $1.70 how much of each would be included?
  9. math

    If you get mixed nuts with cashews that cost $6.25 lb. and if you get mixed nuts with peanuts @ $2.30 lb. But if I just want 1/2 lb. of mixed nuts for $1.70 how much of each would be included?
  10. math

    A group of hikers buys 8 bags of mixed nuts .Each contains 3 1/2 cups of nuts.The mixed nuts are shared evenly among 12 hikers.How many cups of mixes nuts each hiker receive?

More Similar Questions