Arithmetic

posted by .

Janine is having seven friends over for breaksfast. Of the eight people who will be eating breakfast, six like orange juice best, and two prefer grapefruit juice. Both kinds of juice cost $2.89 for half gallon, $2.09 for a quart(1/4 of a gallon), and $1.29 for a pint ( 1/8 of a gallon). How many of each size container of each type of juice should Janine buy? Use estimation to decide. Expalin the reasoning.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    can anyone please help me with this problem. thanks Each week, Florida Citrus, Inc., uses a single machine for 150 hours to distill orange and grapefruit juice into concentrates that are then stored in two separate 1000-gallon tanks …
  2. Math 116

    one canned juice drink is 15% orange juice; another is 5% orange juice. how many liters of each should be mixed together in order to get 10L that is 9% orange juice?
  3. Math Inequalities

    One canned juice drink is 25% orange juice another is 5% orange juice. How many liters of each should be mixed together in order to get 20L that is 24% orange juice?
  4. 6th grade Ariththmetic/Math

    Janine is having seven friends over for breakfast. Of the eight people who will eating breakfast, six like orange juice bestm and two prefer grapefruit juice. Both kinds of juice cost $2.89 for a gallon, $2.09 for a quart, and $1.29 …
  5. math

    One canned juice drink is 25% orange juice; another is 10% orange juice. How many liters of each should be mixed together in order to get 15L that is 125 orange juice?
  6. Math

    Mrs.Thompson has two containers of orange juice. One of the containers has 1/4 gallon of juice and the other container has 2/4 gallon of juice. How much orange juice do the containers have together?
  7. math

    a punch recipe calls for equal amounts of pineapple juice and orange juice. pineapple juice comes in 6- ounce cans and orange juice comes in 10 ounce cans. what is the least amount of each kind of juice that can be mixed without having …
  8. MATH

    Anna bought seven half gallons of apple juice and 18 quarts of orange juice. How many gallons of juice did she buy
  9. Math

    you bought 10 gallon jugs of juice for $26 if apple juice cost $2 per gallon and orange juice costs $3.50 per gallon how many of each type did he buy
  10. Math

    A group of students were asked to select their preferred breakfast drink from among coffee, tea, and orange juice. The results of the survey are shown in the table along with information about whether the students are in high school …

More Similar Questions