Math

posted by .

A pear contains 30 calories more than an apple. Ten apples have as many calories as seven pears. Find the number of calories in an apple and in a pear.

  • Math -

    x = cal in an apple
    x + 30 = cal in a pear

    10x = 7(x + 30)
    10x = 7x + 210
    3x = 210
    x = 70

    70 cal = apple
    100 cal = pear

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Algebra!!

    Six pears and three apples cost $3.90. Two pears and five apples cost $3.30. How much does one pear cost?
  2. Help!Math....

    Six pears and three apples cost $3.90. Two pears and five apples cost $3.30. How much does one pear cost?
  3. HELLLPPPPPPPP!!!!!!

    Write an equation to solve the following problem. During the season, two apple trees and three pear trees produced a total of 126 pieces of fruit. Each apple tree produced the same number of apples, and each pear tree produced two …
  4. economics

    apples cost £2 and pears cost £4. For John the marginal Utility (MU) of the last apple consumed was 4 and MU of pears was 12. For Paul MU of last apple was 3 and MU of last pear was 6. Which person is not maximising utility and how …
  5. 7th grade math

    An apple has 24 fewer calories than a banana. If 7 bananas have the same number of calories as 10 bananas, how many calories in one banana?
  6. 7th grade math

    An apple has 24 fewer calories than a banana. If 7 bananas have the same number of calories as 10 apples, how many calories are in a banana?
  7. Math (Algebra)

    An apple has 24 fewer calories than a banana. If 7 bananas have the same number of calories as 10 apples, how many calories are in the banana?
  8. math

    Mrs. Richmond bought some apples and pears in the ratio 3:5. After she gave away 3/5 of the apples and 40 pears, the ratio of apples to pears became 2:5. An apple costs 30 cents. A pear costs 15 cents more than an apple. How much did …
  9. Math

    Six apples cost as much as four pears. Each pear costs $4 more than each Apple. What is the cost of one pear?
  10. Math

    1. Five medium apples have about 475 calories. Three medium oranges have about 186 calories. Apple:_____________ Orange:____________ ______________ have fewer calories. How do you do this?

More Similar Questions