Algebra

posted by .

Skylark joined a karate class. She paid $30 to join plus $25 per lesson. What is the rate in this problem?
Question 14 answers
total cost
original payment of $30
$25 per lesson

  • Algebra -

    The RATE is $25 per lesson. The $30 is a fixed cost to join.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. algebra2 (math)

    The Cost of installing new kitchen cabinets is $150 for delivery for all the cabinets and an additional $45 to install each cabinet. a) Develop a model to give the total cost for a set of n cabinets. b) What is the total cost for a …
  2. MATH ALGEBRA (2ND TIME POSTING! ) Please Help!! :)

    The Cost of installing new kitchen cabinets is $150 for delivery for all the cabinets and an additional $45 to install each cabinet. a) Develop a model to give the total cost for a set of n cabinets. b) What is the total cost for a …
  3. MATH

    Peggy wants to give piano lessons at her home. She has 10 students per week for a half-hour lesson, and 5 students per week for a full-hour lesson. Which expression below represents how many dollars she will earn per week at a rate …
  4. geometry

    In problems 1 and 2, the initial point and the terminal point of a vector are given. Write the vector in component form. 1. Initial point: (0, 0); Terminal point: (3, -4) A Lesson 13 B Lesson 13 C Lesson 13 D Lesson 13 E Lesson 13 …
  5. geometry

    1. Initial point: (0, 0); Terminal point: (3, -4) A Lesson 13 B Lesson 13 C Lesson 13 D Lesson 13 E Lesson 13 F Lesson 13 2. Initial point: (3, 5); Terminal point: (-2, -1) A Lesson 13 B Lesson 13 C Lesson 13 D Lesson 13 E Lesson 13 …
  6. Math Lit

    A Maths Literacy tutor charges R200 for an hour lesson. A)how much would it cost for a private lesson?
  7. Elementary Algebra

    I need help setting this problem up? AT&T one rate 10cents nation wide direct plan for $2.99 a month plus 10cents per minute. Quest 5cent long distance plan for $4.99 per month plus 5cents per minute. For what number of minutes per
  8. math

    peggy wants to give piano lesson at her home.she has 10 students per week for a half-hour leson,and 5 students per week for a full-hour lesson.which expression below represents how many dollars she will earn per week at a rate of $10 …
  9. Science study skills

    What is the most effective way to begin studying a lesson?
  10. Math

    Hey guys I need some help with this question PLZ: A telecommunications company offers a rental deal which costs $30 per month plus 50c per call. a) Find the total cost (T1) for making x calls in a given month b)Find the total cost …

More Similar Questions