pre-algebra

posted by .

at a scxhool bake sale ,450$ was collected for selling muffins,brownies,and jumbo cookies.the cost of one any item was 2 buycks. 3 times as many brownies were as sold as muffins. 5 times as many cookies were sold as many cookies were sold as muffins. how many of each item was sold?

  • pre-algebra -

    Please correct all typos so I can understand your problem.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math 9th

    I've been trying to figure this one out all day. I have to use either substitution or elimination to solve a system for how many cookies and brownies two kids sold at a bake sale. The system is: c+b=600 $.35c+$.75b=$360 (obivously, …
  2. Algebra

    Josh and Racquel sold cookies and brownies at the math club bake sale. The cookies cost $0.47 each, and the brownies cost $0.60 each. They sold a total of 603 items (cookies and brownies) and raised $323.84 Write a system of equations …
  3. Algebra 1

    Carlos is having a bake sale, he begins with one tray of brownies. [cut into 15 pieces] and 18 cookies. He sells 1/3 of the brownies, and 1/6 of the cookies. He is then given a box of 12 tasty cakes to sell. He sells 3/4 of the box, …
  4. math

    The school had a bake sale to raise money. A group of 11 students bought either chocolate chip cookies for $.40 each or brownies for $.50 each. The total amount they spent was $5.10. How many chocolate chip cookies and brownies did …
  5. Math

    Miles stared with 10 brownies each day to sell at a bake sale. He sold 3/4 of brownies on Saturday and 0.8 of the brownies on Saturday. On which day did he sell more brownies?
  6. MATH

    a person has 56 brownies to package for bake sale. the brownies will be sold in packs of 3. how many brownies will NOT BE PACKAGED?
  7. math help please

    Miranda baked 48 muffins to sell at the school bake sale. She sold 2/3 of the muffins and gave the rest to her friends to eat. How many muffins did she sell?
  8. MATH HELP PLEASE Explain

    Brownies and More sell all types of cookies and pastries. On Tuesdays, they markdown all brownies 75% to a sale price of $1.50 a dozen. Find the regular selling price and the markdown of a dozen brownies.
  9. math

    MR Zheng sold a total of 576 muffins and cookies the ratio of the number of muffins sold to the number of muffin sold to the number of cookies sold was 4:5> how many muffin were sold and how many more cookies that muffins were sold
  10. Math

    I don't know how to make an equation for this?

More Similar Questions