Maths

posted by .

6 lollies plus 3 ice creams cost £8.52. 3 ice creams plus 6 drinks cost £9.24. Find out individual cost of each item

  • Maths -

    I need help in this subject not to answer a question that I don't even understand.So somebody needs to help me understond this question.Not give me another question to answer.ok.ok

  • Maths -

    It is 6 times 4

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Maths

    A)One packet of biscuits cost $x and one cup of ice cream $y B)One packet of biscuits and two cups of ice cream cost $8.00, while three packets of biscuits and one cup ice cream cost $9.00 1) write a pair of simultaneous equations …
  2. math

    6 lollies and 3 icecreams cost £8.52 3 icecreams and 6 drinks cost £9.24 What would the cost of 1 lolly, 1 icecream and 1 drink be?
  3. math

    cost of item plus 7% sales tax is 211.86. what is the cost of item?
  4. finitemath.app. help plz!

    sweet delight candies sells boxes of candy consisting of creams and caramels. Each box sells for $8.00 and holds 50 pieces of candy (all pieces are the same size). if the caramels cost $.10 to produce and the creams cost $.20 to produce, …
  5. Math (Algebra)

    You are trying to distribute 566 ice creams and 183 cookies evenly to all of the students in a class. But you end up having 5 ice creams left and 4 cookies short. What is the maximum number of students in the class?
  6. Math (Algebra)

    You are trying to distribute 566 ice creams and 183 cookies evenly to all of the students in a class. But you end up having 5 ice creams left and 4 cookies short. What is the maximum number of students in the class?
  7. Math (Algebra)

    You are trying to distribute 566 ice creams and 183 cookies evenly to all of the students in a class. But you end up having 5 ice creams left and 4 cookies short. What is the maximum number of students in the class?
  8. Algebra

    On a hot summer day, Sunny bought 18 ice creams for her team members. Some were $7 each, and the others were $10 each. If she paid $165 in total, how many $7 ice creams did she buy?
  9. Maths

    Rajesh gets Rs 240 per month. He spends one-third of it on ice creams ,one-half on comic books and the remaining on wafers . Find the ratio of the money spent on each item
  10. math

    A cake and three ice creams together cost $210. Mary bought a cake and two ice creams for $200. a) Calculate the cost of 1 ice cream b) the cost of the cake c) the cost of 3 cakes and 5 ice creams

More Similar Questions