Calc

posted by .

You need 50 pounds of two commodities costing $1.25 and$1.60 per pound.

a) Verify that the total cost is y=1.25x + 1.60(50 - x), where x is the number of pounds of the less expensive commodity.
b) Find the inverse function of the cost function.

  • Calc -

    a) The y(x) expression is obviously correct. The first term is the amount spent on the least expensive commodity and the second is the amount spend on the more expensive commodity.

    b) Solve for x in terms of y.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. algebra

    Mixture Problems Template – Price Problems Copy the problem from the lesson: 1. A store manager wishes to reduce the price on her fresh ground coffee by mixing two grades. If she has 50 pounds of coffee which sells for $10 per pound, …
  2. Algebra

    How many pounds of apples costing .64 per pound must be added to 30 pounds of apples costing .49 per pound to create a mixture that would cost .58 per pround
  3. gg

    you need 50 pounds of two commodities costing $1.25 and $1.26 per pound,verify that the total cost is y=1.25x+1.60(50-x),where x is the number of pounds of the less expensive commodity.
  4. Accounting

    A restaurant has a beginning inventory for the month of 150 pounds of beef at $2.70 per pound. In week 1 they use 125 pounds of beef and receive 175 pounds of beef into inventory at $2.80 per pound. In week 2 they use 190 pounds of …
  5. algebra/trig

    You need a 100 pounds of two types of candy that cost 50 cents per pound and 75 cents per pound. A.) Verify that your total cost is c(x)=0.50x + 0.75(100-x) thx a ton:)
  6. Trigonometry

    Peanuts cost $3 per pound, almonds $4 per pound, and cashews $8 per pound. How many pounds of each should be mixed to produce 140 pounds of a nut assortment that cost $6 per pound, in which there are twice as many peanuts as almonds?
  7. math

    if the unit price for a cantaloupe cost 0.65 per pound and sally pays 1.95 for a cantaloupe how many pounds does her cantaloupe weigh?
  8. Math

    Jenny bought 3.50 pounds of peanuts for $12.60.Her friend buy's 4.00 pounds of pecans for $15.20. Which is less expensive per pound?
  9. College Algebra

    A gift store is making a mixture of almonds, pecans, and peanuts, which sells for $4.50 per pound, $3 per pound, and $4 per pound, respectively. The storekeeper wants to make 50 pounds of mix to sell at $4.38 per pound. The number …
  10. Math

    The manager of a store selling tea plans to mix a more expensive tea that costs $5 per pound with a less expensive tea that costs $2 per pound to create a 140​-pound blend that will sell for $3.80 per pound. How many pounds of each …

More Similar Questions