inter Algebra

posted by .

A band can sell 80 CDs at concert if they sell the Cds for $12 each. For every $1 increase in the price, they will sell 5 fewer Cds. Determine the price for a CD that will maximize the band's revenue.

  • inter Algebra -

    Let x be the price.
    The number sold is
    N = 80 - 5(x -12)= 140 -5x.
    The revenue is 140x -5x^2 dollars.

    Try completing the square, since you probably don't know how to use differential calculus yet. Maximum revenue ($980) is at a price where
    140 - 10x = 0
    x = $14
    At a price of $13 or $15, the revenue is $975.

  • inter Algebra -

    is $14 by completing the square

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Microeconomics

    Indicate how you think each of the following would shift demand in the indicated market: a.Incomes of buyers in the market for Adirondack vacations increase. b.Buyers in the market for pizza read a study linking hamburgers consumptions …
  2. inter Algebra

    A startup company can sell 1000 computers if they price them at $500. The number sold will increase by 10 for every $1 decrease in the price. The company has fixed costs of $100,000, and each computer costs 4300 To produce. find the …
  3. inter Algebra

    A start up computer company can sell 1000 computers if they price them at $500. The number sold will increase by 10 for every $1 decrease in the price. The company has fixed costs of $100,000, and each computer costs $300 to produce. …
  4. COLLEAGE ALEGEBRA

    QUES # 1 a STARTUP COMPUTER CAN SELL 1000 COMPUTERS IF THEY PRICE THEM AT $500. tHE NUMBER SOLD WILL INCREASE BY 10 FOR EVERY $1 decrease in the price. The company has fixed costs of $100,999, and each computer costs $300 to produce, …
  5. math

    A vendor at a concert sells new and used CDs. The new CDs cost 2.5 times as much as the old CDs. If 4 used CDs and 9 new CDs cost $159, what is the price of each item?
  6. algebra1

    juan's band produced a number of CDs to sell at a gig.the batch of CDs cost $170.00 to make and each CD was sold for $2.50 more than it cost to produce.juan gave 2 CDs to his friends,but sold the rest for a total of $198.00.How many …
  7. Math

    A vendor at a concert sells new and used CDs. The new CDs cost 2.5 times as much as the old CDs. If 4 used CDs and 9 new CDs cost $159, what is the price of each item?
  8. pre-algebra

    A band will cell CDs of their music at their concert for $5.00 each. The band ordered 300 CDs at a cost of 1.25 each. Which inequality represents the number of CDs,n, the band needs to sell to make a profit of at least $500?
  9. Algebra 1

    The manager of a band recommends that the band sell its CDs for $8.75. The band decides to sell the CD for p dollars. A) Write an absolute value expression that tells how far the bands price is from the recommended price. B) The band …
  10. Math

    How many CDs will a salesperson need to sell to make $52.80 in commission if the commission rate is 8% and the CDs sell for $12 apiece?

More Similar Questions