Post a New Question

Chemistry

posted by .

If the pH of grapefruit is 3 and the pH of beer is 5, how many times more acidic is the grapefruit juice than the beer? According to the logarithmic scale

  • Chemistry -

    Each number on the pH scale is 10x; therefore, a difference of 2 means 100 times.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. 8th grade

    Find the number of Calories in a grapefruit and an orange. (1) An orange has 15 more Calories than a grapefruit. (2) Twenty oranges and ten grapefruit have 1800 Calories.
  2. math

    Peg spends $7.50 a week for grapefruit. When grapefruit are out of season, she gets 1 fewer grapefruit than when they are in season. If the price decreases by $3 per dozen in season, how many dollars will it cost to buy a dozen grapefruit …
  3. Math: I need help.

    Peg spends $7.50 a week for grapefruit. When grapefruit are out of season, she gets 1 fewer grapefruit than when they are in season. If the price decreases by $3 per dozen in season, how many dollars will it cost to buy a dozen grapefruit …
  4. Help with Math.

    1. I've posted this question before (once, the other post wasn't me)and I have still got no help. Peg spends $7.50 a week for grapefruit. When grapefruit are out of season, she gets 1 fewer grapefruit than when they are in season. …
  5. math

    peg spends $7.50 a week for grapefruit. When grapefruit are out of season, she gets 1 fewer grapefruit than when they are in season. If the price decreases by $3 per dozen in season, how many dollars will it cost her to buy a dozen …
  6. math

    Lehen Vinters imports a certain brand of beer. The demand, which may be assumed to be uniform, is 450,000 cases/year. The cost of ordering a shipment of beer is $500, and the cost of storing each case of beer for a year is $2. Determine …
  7. math

    Lehen Vinters imports a certain brand of beer. The demand, which may be assumed to be uniform, is 450,000 cases/year. The cost of ordering a shipment of beer is $500, and the cost of storing each case of beer for a year is $2. Determine …
  8. math

    Lehen Vinters imports a certain brand of beer. The demand, which may be assumed to be uniform, is 450,000 cases/year. The cost of ordering a shipment of beer is $500, and the cost of storing each case of beer for a year is $2. Determine …
  9. Statistics

    You have spent a very long time training your dog to open the refrigerator and bring you a drink when you ask him to. Since your pet can’t read, his selection of the specific type of beverage he brings is completely random – although …
  10. 4th grade math

    kayla bought a bag of grapefruit. each morning for 5 days she and her father each ate one half of a grapefruit. her mother ate 3 halves total in that time. how much grapefruit did they eat altogether?

More Similar Questions

Post a New Question