3rd grader math homework

posted by .

please help with the below question

writing in math

Bethany has 40 apples. Write a subtraction story about the apples that would require regrouping. Then write the answer in a complete sentence.

Thanks!

  • 3rd grader math homework -

    Bethany has 40 apples. She ate 2 of these apples. How many does she have left?

    http://www.mathplayground.com/howto_regroupI.html

  • 3rd grader math homework -

    Bethany has 40 apples. She gave 17 to her brother. How many does she have left? 40-17=23

  • 3rd grader math homework -

    write to explain. bethany has 43 apples. write a subtraction story about the apples that would requiem for a dream

  • 3rd grader math homework -

    paul played marbles with sarah he won 25 red marbles and 7 green marbles. how many more red marbles did he win

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    Apples sell for $1.29 a pound, and there is an average of 3 apples per pound. About how many apples would you expect to get for $5.00?
  2. subtracting two digit numbers

    bathany has 40 apples write a subtraction story about apples that would require regrouping
  3. math

    Bethany has 43 apples. Write a subtraction story about the apples that would required regrouping.
  4. math

    writing in math Bethany has 40 apples. Write a subtraction story about the apples that would require regrouping. then write the answer in a complete sentence.
  5. 3rd math

    Bethany has 40 apples. Write a subtraction story about the apples that would require regrouping. Then write the answer in a complete sentence.
  6. math

    Bethany has 40 apples. Write a subtraction story about the apples that would require regrouping. Then write the answer in a complete sentence.
  7. Math

    Bethany has 43 apples. Write a subtraction story about the apples that would require regroping. Then write the answer in a complete sentence.
  8. Math

    Bethany has 43 apples. Write a subtraction story about the apples That would require regrouping. Then write the answer in a complete sentence.
  9. 1st grade math

    Draw a quick picture for 26+8. Show how to make a ten to model the number of apples a different way. Write a new number sentence I did 26 + 8 apples .. I drew 8 apples = 34 then I put 7+ 3 = 10 ?
  10. Math

    A store has apples on sale for $3.00 for 2 pounds. How many pounds of apples can you buy for $9.00?

More Similar Questions