Post a New Question

accounting

posted by .

A company that uses perpetual inventory system made the following cash purchases and sales:
January 1 Purchased 100 units at $10 per unit.
February 5: Purchased 60 units at $12 per unit.
March 16: Sold 40 units for $16 per unit.
Prepare general journal entries to reord the March 16 sales assuming a FIFO method is used
PLEASE HELP THE TEACHER IS HARD TO FOLLOW

  • accounting -

    Please see your next post, which I saw first.

    Sra

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Accounting

    I need help with this problem. Could someone possibly explain to me how to prepare the journal entry for this problem?
  2. accounting

    A company that uses perpetual inventory system made the following cash purchases and sales: January 1 Purchased 100 units at $10 per unit. February 5: Purchased 60 units at $12 per unit. March 16: Sold 40 units for $16 per unit. Prepare …
  3. business

    At the end of January, Mineral Labs had inventory of 725 units, which cost $10 per unit to produce. During February the company produced 650 units at a cost of $14 per unit. If the firm sold 1,000 units in February, what was the cost …
  4. business

    On December 31 of last year, Wolfson Corporation had in inventory 400 units of its products, which cost $21 per unit to produce. During January, the company produced 800 units at a cost of $24 per unit. Assuming that Wolfson Corporation …
  5. accounting

    Anthony Company uses a perpetual inventory system. It entered into the following purchases and sales transactions for March. Date Activities Units Acquired at Cost Units Sold at Retail Mar. 1 Beginning inventory 170 units @ $52.40/unit …
  6. Math

    Merchandise inventory purchases for a firm for a three month period are: January :2,000 units @ $12 per unit; February 1,800 @ $14 per unit; march 2,600 units @15 per unit. What is the mean unit cost of merchandise inventory?
  7. Accounting

    Date Activities Units Acquired at Cost Units Sold at Retail Mar. 1 Beginning inventory 50 units @ $50/unit Mar. 5 Purchase 200 units @ $55/unit Mar. 9 Sales 210 units @ $85/unit Mar. 18 Purchase 60 units @ $60/unit Mar. 25 Purchase …
  8. Accounting

    The Divine Merchandising Corporation began March operations with merchandise inventory of 6 units, each of which cost $27. During March, Divine Merchandising made the following purchases: (1) March 4, 12 units @ $28 per unit, (2) March …
  9. statistics

    Merchandise inventory purchases for a firm for a three-month period are: January: 2,000 units @ $12 per unit; February: 1,800 @ $14 per unit; March 2,600 units @ 15 per unit. What is the mean unit cost of merchandise inventory?
  10. Business Math

    Date|Units Purchased|Cost Per Unit January1| 10| 8.00 (Beginning inventory) January18| 50| 9.00 February20| 20| 11.00 March15| 10| 12.00 (Ending inventory: 19) The specific identification method indicates the following units to be …

More Similar Questions

Post a New Question