math

posted by .

at a local grocery store, the bananas they receive are transported through three stages: from the farmer to the market, from the market to the wholesaler, and from the wholesaler to the grocery store. at each stage, the price of the bananas increases by 20% of the previous price. If a person buys 80 cents worth of bananas at the grocery store, how much was the farmer paid for those same bananas?

  • math -

    solve for x, the original price of the bananas

    x(1.2)^3 = 80

  • math -

    Jwj,s

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. maths

    A manufacturer lists the price of the goods at Rs.240 per article. The wholesaler gets a discount of 25% on the goods from the manufacturer. The retailers are allowed a discount of 15% on the list price by the wholesaler. The prescribe …
  2. maths-urgently needed

    A manufacturer lists the price of the goods at Rs.240 per article. The wholesaler gets a discount of 25% on the goods from the manufacturer.The retailers are allowed a discount of 15% on the list price by the wholesaler. The prescribe …
  3. maths-urgently needed-plse help

    A manufacturer lists the price of the goods at Rs.240 per article. The wholesaler ge6ts a discount of 25% on the goods from the manufacturer. The retailers are allowed a discount of 15% on the list price by the wholesaler. The prescribe …
  4. maths-urgently needed

    A manufacturer lists the price of the goods at Rs.240 per article. The wholesaler ge6ts a discount of 25% on the goods from the manufacturer. The retailers are allowed a discount of 15% on the list price by the wholesaler. The prescribe …
  5. English

    What sets off the main conflict in A and P. Answers are Three girls in bathing suits enter grocery store A grocery store clerk is distracted from his work A store manager enforces the stores clothing policy A clerk decides to rebel …
  6. English

    What sets off the main conflict in A&P Answers are Three girls in a bathing suit enter a grocery store A grocery store clerk is distracted from his work A store manager enforces the stores clothing policy Thanks Is it Three girls in …
  7. Math

    At the local grocery store, 6 bananas and 3 oranges cost $10. Also, 3 bananas and 5 oranges cost $12. What is the combined cost of one banana and one orange at the local grocery store?
  8. Algebra

    A group of retailers will buy 96 televisions from a wholesaler if the price is $500 and 136 if the price is $450. The wholesaler is willing to supply 84 if the price is $420 and 164 if the price is $510. Assuming the resulting supply …
  9. Math

    John bought 8 bananas at the grocery store. Each banana weighed 50 grams. If the price for the bananas was $6.50 per kilogram, how much did he pay?
  10. SS

    Which of the following is most likely to happen if many families in the community stop spending as much money at the local grocery store A farmers would produce more cops to increase supply B the grocery store would lay off several …

More Similar Questions