Algebra 1

posted by .

Ferroza Can Buy A 24-Ounce Bag Of Ferret Food For $1.19, Or She Can Buy A 36-Ounce Bag For $2.89. Which Is The Better Deal? Justify Your Conclusion.

  • Algebra 1 -

    1.19/24 = ___ per ounce

    2.89/36 = _____ per ounce

  • Algebra 1 -

    788

  • Algebra 1 -

    36

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    one more Brand “A”: 6 ounce can for $1.20 Brand “B”: 7 ounce can for $1.47 Brand “C”: 8 ounce can for $1.52 Which is the better buy, and what is the unit, rate, and final price for each brand?
  2. Math

    Ferroza can buy a 24 ounce bag of ferret food for 1.19 or she can buy a 36 ounce bag for 2.89. which is the better deal?
  3. statistics

    The actual amount of potato chips that a filling machine puts into an “8-ounce” bag varies from bag to bag. If we consider the amount put into each bag as a random variable having a normal distribution with σ = 0.05 ounce, …
  4. math

    a grocery store sells a 7 ounce bag of rasins for $1.10 and a 9 ounce bag of rasins for $1.46. Which size bag have the lowest price per ounce.
  5. Algebra please help

    A grocery store sells snacks by weight. A six ounce bag of mixed nuts costs $3.60. Predict the cost of a two ounce bag. Please help answer
  6. math

    A grocery store sells snacks by weight. A six ounce bag of mixed nuts costs $3.60. Predict the cost of a ounce bag
  7. math

    An online retailer sells two packages of protein bars. Package A: 10-pack of 2.1 ounce bars Cost A: $15.37 Package B: 12-pack of 1.4 ounce bars Cost B: $15.35 1)Which package has the better per bar?
  8. Math

    a 6.5 ounce can of tuna for $1.39 or a 3 ounce can of tuna for $0.65. the 6.5 ounce can of tuna costs ________ the 3 ounce can of tuna costs __________ the ______ ounce can of tuna is the better buy
  9. Math

    Abby can buy an 8 pound bag dog of food for $7.40 or a 4 pound bag of the same dog food for $5.38. Which is the better buy?
  10. Math

    1. The Suarez family paid $15.75 for 3 movie tickets. How much would they have paid for 12 tickets?

More Similar Questions