finite math

posted by .

Candy costing 1.25 per kilogram was mixed with candy costing 1.65 per kilogram to produce 10 kilograms of a candy mixture worth 1.40 per kilogram. find how may kilograms of each was used.

  • finite math -

    solve
    1.25x + 1.65(10-x) = 1.4(10)

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Algebra

    A grocer mixes together some cashews costing 8$ per kilogram with some nuts costing 10$ per kilogram. The grocer sold 12 kg of the mixture for 8.50$ per kilogram. How many kilograms of cashews were in the mixture?
  2. Algebra

    Two kinds of nuts, one cost $5.00 per kilogram another cost $5.40 per kilogram. How many kilograms of each type of nut should be mixed in order to have 40 kg of a mixture worth $5.25 per kilogram?
  3. math

    A store mixes Kenyan Coffee worth $11 per Kilogram and venezuelan coffee worth $14 per Kilogram. The mixture is to sell for $12 per kilogram. Find out how much of each should be used to make a 396-Kilogram Mixture
  4. math

    A store mixes Brazilian coffee worth $11 per Kilogram, Turkish coffee worth $13 per kilogram. The mixture is to sell for $12 per kilogram. Can you help me find how much of each should be used to make a 564- Kilogram of both mixtures …
  5. Math

    A store mixes Brazilian coffee worth $10 per kilogram and Turkish coffee worth $12 per kilogram. The mixture is to sell for $11 per kilogram. Find out how much of each should be used to make a 216 kilogram mixture.
  6. Algebra

    A store mixes Kenyan coffee worth $11 per kilogram and Turkish coffee worth $13 per kilogram. The mixture is to sell for $12 per kilogram. Find how much of each should be used to make a 348-kilogram mixture. How many kilograms of the …
  7. Math

    A candy store currently sells almonds for $8.50 per kilogram and peanuts for $4.50 per kilogram. It wants to create 20 kilograms of mixed nuts that will equivalently sell for $5.30 per kilogram. How many kilograms of almonds should …
  8. math

    A candy store currently sells almonds for $8.50 per kilogram and peanuts for $4.50 per kilogram. It wants to create 20 kilograms of mixed nuts that will equivalently sell for $5.30 per kilogram. How many kilograms of almonds should …
  9. Math - Algebra (Dry Mix)

    A candy store sells almonds for $18 per kilogram and peanuts for $8 per kilogram. If it sells 20 kilograms of mixed nuts for $10 per kilogram, how many kilograms of almonds are in the mixed nuts?
  10. college algebra

    store mixes a Brazilian coffee worth worth $10 per kilogram and a turkish coffee worth $13 per kilogram. The mixture is to sell for $12 per kilogram. Find out how much of each should be used to make a 420-kilogram mixture. my calculations …

More Similar Questions