Post a New Question

algebra

posted by .

rice are $2.00 per lbs. and sugar are $4.00 per lbs. I bougth a total of 10 pounds of both for $27.00 How many pounds of each did i get?

  • algebra -

    r+s=10
    2r+4s=27
    Multiply the first equation by -2 to cancel the r's.
    -2r-2s=-20
    2r+4s=27
    2s=7
    s=3.5
    Put s back into either original equation to solve for r (the first one would be easier).

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

More Related Questions

Post a New Question