Algbebra 2

posted by .

How would I put this word problem into a system of equations (three equations)? Once its in equation form I can easily solve it...

A natural food store makes its own brand of trail mix out of dried apples, raisins, and peanuts. One pound of the mixture costs $3.18. It contains twice as much peanuts by weight of apples. One pound of dried apples costs $4.48, a pound of raisins $2.40, and a pound of peanuts $3.44. How many ounces of each ingredient are contained in 1 pound of the trail mix?

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Algebra333333!!!

    Choose the ordered pair that is a solution to the system of equations. 3x - y = 9 2x + y = 6 (3,0) (3,-18) (3,-1) (3,1) Once again add the two equations to get 5x = 15 Solve for x and substitute into either equation to find y.
  2. Algebra1!Plz help I have test 2morrow!!!

    so would the new eqaution be... 2x+8=10 then.. 2x=2 x=1?
  3. math,algebra II

    I need someone to explain to me step by step the process of this problem its in my book as an example but i am not understanding it. Ive researched the explanation of the ECHELON METHOD...BUt i am not seeingit...this is the problem …
  4. College Algebra

    Solve the system of equations with ROWOPS program. I know how to do the first step but after that it gets difficult for me, this is the system of equations: 3x + y - z = 1 x + 2y - z = 0 2x - y + z = 4 I used to be able to do these …
  5. Algebra 2

    1.) Write a system of equations that has NO solution. 2.) If you wanted to eliminate the y variables in the system of equations below, what would you multiply the first and second equations by?
  6. Algebra 2

    1.) Write a system of equations that has NO solution. 2.) If you wanted to eliminate the y variables in the system of equations below, what would you multiply the first and second equations by?
  7. Algebra 2

    How would I put this word problem into a system of equations (three equations)?
  8. Math

    I am really have a tough time trying to solve this problem. I think my first three steps are correct but I am not sure. Could someone please help me?
  9. Algebra

    A natural food store makes its own brand of trail mix out of dried apples, raisins, and peanuts. One pound of the mixture costs 3.18. It contains twice as much peanuts by weight as apples. One pound of dried apples cost $4.48, a pound …
  10. Algebra Concentration Problem

    John is making his own trail mix. He has bought two kinds of trail mix from the store, one that is 65% peanuts and one that is 30% peanuts. If he wants to have 10 lbs of trail mix that is 40% peanuts, how much of each will he need …

More Similar Questions