9th grade

posted by .

Celia bought 12 apples, ate two of them, and sold the rest at 20 cents more per apple than she paid. Her total profit was $1.00. How much did she sell for each apple?

I need help with this question. I know that this is a bought and sold question. I know that she bought 12 apples. I think she sold(s representing sold) 2-s. But im stuck from their. I made one of those tables but im stuck after because I need to find the cost.

  • 9th grade -

    Since this is 9th grade, you must know algebra

    let price of apple be x cents
    then selling price is x+20

    10(x+20) - 12x = 100

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. word problems

    lizzie bought several apples at 20 cents each, ate two of them, and sold the rest for 30 cents each. she made a profit of $2.20. How many did she buy?
  2. word problem(algebra)

    at the market, a pear cost b cents&an apple cost 7 cents less than a pear.Mrs Ravi bought 4 pears&an apple.Find the total amount Mrs Ravi paid in terms of b. Help me!
  3. math

    a fruit seller buys 100kg apple at the rate of rs 20 per /kg . He sold 40 kg at a loss of 7%.At what price should we sell the remaining apple to make a profit of 15% on the whole transaction ?
  4. maths --plse help me..

    A fruit vendor buys 300 apples at Rs 50 per dozen. The vendor sold 200 of them at Rs 50 per 10 apples. At what rate per apple should the vendor sell the remaining apples to make an overall profit of 12% ?
  5. 4 grade math

    gina ate 1/6 of an apple pie. Greg ate 1/2 of the same apple pie. how much of the apple pie was left
  6. Math

    2. Celia brought 12 apples , ate two of them, and sold the rest for 20 cents more per apple than was she paid. Her total profit was $1.00 How much did she sell each apple for.
  7. math

    Mrs. Richmond bought some apples and pears in the ratio 3:5. After she gave away 3/5 of the apples and 40 pears, the ratio of apples to pears became 2:5. An apple costs 30 cents. A pear costs 15 cents more than an apple. How much did …
  8. Math

    John bought 8 apples and 10 oranges for a total of $41.60. An orange cost 70 cents less than an apple. What was the total cost of the apples?
  9. ALGEBRA 2

    An apple pie uses 4 cups of apples and 3 cups of flour. An apple cobbler uses 2 cups of apples and 3 cups of flour. You have 16 cups of apples an 15 cups of flour. When you sell these at the Farmers market you make $3.00 profit per …
  10. Math

    An apple cost x cents and an orange costs y cents more than an apple .Express the cost of 8 apples and 12 oranges in term of X and Y.

More Similar Questions