Managerial Accounting

posted by .

Rocky Mountain Outfitters manufactures cowboy boots. Information related to a recent production period is as follows:

Estimated manufacturing overhead, 2004 $240,000
Estimated machine hours, 2004 12,000
Direct labor cost, September $ 8,000
Direct materials cost, September $5,000
Supervisors salary, September $3,000
Factory rent, September $1,800
Factory utilities, September $800
Indirect materials cost, September $2,000
Machine hours worked, September 400

During September, 500 pairs of boots were produced.

a. Using actual costing, what is the unit cost of one pair of boots produced during September?
b. Using normal costing, with machine hours as the activity base, what is the unit cost of one pair of boots produced during sept?
c. If normal costing is used was manufacturing overhead over- or underapplied during September.? by how much?
d. What might have caused the amount of overhead applied to be different from the actual amount?
e. Why would managers at rocky mountain choose to use normal costing rather than actual costing.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Accounting

    1. The company uses a job-order costing system. How would you recommend that manufacturing overhead cost be assigned to production?
  2. Fin&Acc

    B3 Company is a manufacturing firm that uses job-order costing. The company's inventory balances were as follows at the beginning and end of the year: Beginning Ending Raw materia $26,000 $31,000 Work in process 77,000 59,000 Finished …
  3. Accounting

    Burrand Company estimates that annual manufacturing overhead costs will be $600,000. Estimated annual operating activity bases are: direct labor cost $500,000, direct labor hours 50,000, and machine hours 100,000. Compute the predetermined …
  4. accounting

    Data provided: Estimated manufacturing overhead cost for year....$93,000 Estimated direct labor cost for the year... $75,000 Actual manufacturing overhead cost for the year... $84,000 Actual direct labor cost for the year... $64,000 …
  5. accounting

    Logan Products computes its predetermined overhead rate annually on the basis of direct labor-hours. At the beginning of the year, it estimated that 38,000 direct labor-hours would be required for the period’s estimated level of …
  6. Accounting

    Please Help!!!! Trying to get a little help on working this accounting problem. Please help... Jawed enterprises uses a job-order costing system and a predetermined overhead rate based on machine hours. At the beginning of the year, …
  7. accounting II

    3. Definitions of manufacturing concepts Interstate Manufacturing produces brass fasteners and incurred the following costs for the year just ended: Materials and supplies used Brass $75,000 Repair parts 16,000 Machine lubricants 9,000 …
  8. Accounting

    A company uses activity-based costing. The company produces two products, 001 and 002. Information relating to 001 is as follows: Units produced: 38,000 Machine-hours: 15,000 Direct labor hours: 16,000 Materials handling (number of …
  9. accounting

    Harris Fabrics computes its predetermined overhead rate annually on the basis of direct labor-hours. At the beginning of the year, it estimated that 20,000 direct labor-hours would be required for the period?
  10. accouting

    Harris Fabrics computes its predetermined overhead rate annually on the basis of direct labor-hours. At the beginning of the year, it estimated that 37,000 direct labor-hours would be required for the period’s estimated level of …

More Similar Questions