math

posted by .

together two computers cost $2700 per year to rent. if one costs twice as much as the other, what is the monthly cost of the most expensive one?

  • math -

    The more expensive one is 2/3 of the total cost. The other is 1/3.

    What is 2/3 of 2700 ?

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Algebra!Problem Solving!PLZ HELP!

    Sunset rents an SUV at $21.95 plus $0.23 per mile. Sunrise rents the same vehicle for $24.95 plus $0.19 per mile. For what mileage is the cost the same?
  2. Help!Math....

    Six pears and three apples cost $3.90. Two pears and five apples cost $3.30. How much does one pear cost?
  3. Math - PLZ HELP> ASAP

    Furnishing an apartment you have just graduated from HS and you and your best friend are looking to rent an apartment. The apartment you would like to rent costs 972.00 a month. You earn $1500 a month. You share montly expenses with …
  4. Accounting

    Costs can be classified into two categories, fixed and variable costs. These costs behave differently based on the level of sales volumes. Suppose we are running a restaurant and have identified certain costs along with the number …
  5. math

    Jenifer bought 2 notebooks and a pencil.One notebook cost twice as much as the other.The pencil cost $.30.She spent $ 6.75.How much did each note book cost?
  6. math

    j costs twice as much as b. b costs twice as much as k. all three letters together cost 17.50. what is the price of each letter?
  7. Finance/math

    Reimbursement per screen 66.05 Equip cost/mo 1450.00 technologist cost per Mammography $15.60 tech aid/per $3.10 Variable cost per mamo $15.00 Equip. maintanance/mo. per machine $916.66 1) what is the monthly patient volume needed …
  8. Math question word

    Milan bought a desktop computer and a laptop computer. Before finance charges, the laptop cost $350 less than the desktop. He paid for the computers using two different finance plans. For the desktop the interest rate was 7% per year, …
  9. algebra

    basic cellphone plan cost $20 per month for 60 calling minutes. Additional time costs .40 per minute. The formula gives the monthly cost for this plan C, for x calling minutes, where x > 60. How many calling minutes are possible …
  10. algebra

    basic cellphone plan cost $20 per month for 60 calling minutes. Additional time costs .40 per minute. The formula gives the monthly cost for this plan C, for x calling minutes, where x > 60. How many calling minutes are possible …

More Similar Questions