finitemath

posted by .

a store sells cashews for $5.00 per pound and peanuts for $1.50 per pound. the manager decides to mix 30 pounds of peanuts with some cashews and sell the mixture for $3.00 per pound. how many pounds of cashews should be mixed with the peanuts so that the mixture will produce the same revenue as would selling the nuts separately?

  • finitemath -

    Equate total selling price of mixture to total selling price of components. Solve for weight of cashews.

    Let
    x=weight of cashews to be added
    Total price of mixture
    = 3(30+x)
    Total price of components
    = 30*1.5 + 5x

    Equate and solve for x:
    3(30+x) = 30*1.5 + 5x
    Isolate x and solv
    5x-3x = 3(30)-30(1.5)
    2x = 45
    x = 22.5 lbs

  • finitemath -

    thanks a million!

  • finitemath -

    The grocery store sells kumquats for $3.75 a pound and Asian pears for $2.25 a pound. Write an equation in standard form for the weights of kumquats k and Asian pears p that a customer could buy with $14.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math Word Problem

    Cashews sell for $4.00 per pound and peanuts for $1.50 per pound. The peanuts didn't sell well, so in order to sell 60 lbs of peanuts the manager decided to mix 60 lbs of peanuts w/ cashews and sell the mixture for $2.50 per pound. …
  2. Math

    A grocery store wants to make a mixture of nuts consisting of cashews and pecans. The cashews sell for $4 per pound while the pecans sell for $10 a pound. How many pounds of each nut must be mixed to produce a 6 pound mixture that …
  3. Math

    A manager bought 12 pounds of peanuts for $30. He wants to mix $5 per pound cashews with the peanuts to get a batch of mixed nuts that is worth $4 per pound. How many pounds of cashews are made?
  4. Math

    Peanuts sell for $3.00 per pound. Cashews sell for $6.00 per pound. How many pounds of cashews should be mixed with 12 pounds of peanuts to obtain a mixture that sells for $4.20 per pound?
  5. algebra

    A store sells mixtures of almonds and cashews for $6.50 per pound. Peanuts sell for $2.95 per pound and cashews sell for $7.95. How many pounds of each should be used to make 80 pounds of this mixture?
  6. college algebra

    A store sells cashews for $5.00 per pound and peanuts for $1.50 per pound. The manager decides to mix 30 pounds of peanuts with some cashews and sell the mixture for $3.00 per pound. How many pounds of cashews should be mixed with …
  7. Algebra

    Sarah mixes cashews that cost $9.00 per pound with 50 lb of peanuts that cost $5.00 per pound. How many pounds of cashews should she mix to make a nut mixture that cost $6.50 per pound?
  8. math

    A nut wholesalersells a mix of peanuts and cashews. He charges $2.80 per pound for peanuts and $5.30 per pound for cashews. If the mix of peanuts and cashwes is to sellfor $3.30 pre pount, how many pound each of the peanuts and cashews …
  9. college algebra

    a candy company has 130 pounds of cashews and 170 pounds of peanuts which they combine into different mixes good luck stats has half cash and half peanuts and sells for $7 a pound become a mix has one third cashews and two thirds peanuts …
  10. algebra

    a candy company has 130 pounds of cashews and 170 pounds of peanuts which they combine into different mixes the deluxe has half cashews and half peanuts and sells for $7 a pound the economy mix has one third cashews and two thirds …

More Similar Questions