Video

posted by .

Does anyone know where I can learn how to make a video infomercial for class?

I want to make a high quality video...
I just don't know how I leave the background the same and make these products come out one by one and then all the products staying there on the screen (this part is not video taped)?

If anyone can help Thank You.
Youtube videos are fine..

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    AT Mr. Hoopers Video rentals you can join a video club for a monthly fee of $30. Club members pay only .85$ to rent each movie. If you are not a member of the video club, the movies rent for $2.25 each. How many videos would you have …
  2. Math

    Define variables and write a system of equations for this situation. Solve using substitution. Suppose you want to join a video store. Big Video offers a special discount card that costs $9.99 for one year. With the discount card, …
  3. English

    1. I am in the video media club. We learn how to make videos and upload them on the Internet. 2. I am in the print media yp club. We learn how to make documents and make books. 3. I am in the information communication yp club. We learn …
  4. french

    ok my assignment is find a french music video and put speach bubbles in the video and also explain the meaning of the video. ok my music video is "Juste Une Photo de Toi" and i got the speech bubbles working but i don't know what the …
  5. Algebra 1

    jasper wants to join a video store, blockbuster offers $9.99 for one year. with the discount card, each video rental costs $2.49. a discount card frm video time costs $20.49 for 1 year. with the video time discount card, each vido …
  6. Microsoft P.P.

    Which button would you use to insert a downloaded video clip on your computer into a slide?
  7. Microsoft PP

    Which button would you use to insert a downloaded video clip on your computer into a slide?
  8. Math

    If it costs $75 to buy 3 video games, how much money will Jordan need if he wants to buy 12 video games?
  9. Math

    Customers have two options when renting video games from a rental store. Plan A requires a $5 monthly fee and a $1 per video rental. Plan B requires $8 monthly fee and $0.75 per video rental. How many video rentals would be required …
  10. social studies thinking works

    When several stores in the same neighborhood sell the same video game system, what will likely happen?

More Similar Questions