math!

posted by .

1. which is the better buy?

a. 6 for #3.49
b. 7 for #3.55
c. 8 for #3.99
d. 9 for #4.20

i got letter D

2. the price of a leather jacket is #375.25. if the sales tax rate is .25%, what is the final price of the jacket(including tax)?
____________________

  • math! -

    1. Correct.

    2. Are you sure your sales tax rate is correct? At 0.25%, the tax would be less than a dollar.

  • math! -

    yes

  • math! -

    $375.25 * 1.0025 = $376.19

    Note that most sales taxes are around 5 to 7%.

  • math! -

    is it including tax

  • math! -

    Yes.

    I told you that the sales tax using 0.25% was less than a dollar.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math

    Store A usually sells a jacket for $72 but today I can buy it for $40. Store B usually sells the same jacket for $38 but today I can buy it for $18. Which store is offering the greatest percentage off the origanal price ?
  2. math

    the price of a jacket was reduced by10%. during a special sale, the price was discounted another 10%. what was the total percentage discount from the original price of the jacket
  3. ALGEBRA-Help please

    Mrs. Scott decided that she would spend no more than $120 to buy a jacket and a skirt.f the price of the jacket was $20 more than 3 times the price of the skirt, find the highest possible price of the skirt. How to set up this
  4. math

    Every four years the value of a Chevy Cabalier is reduced by half. Purchase price $15,375 After t years of ownership: Age of car: Value: 0 15,375 4 7,687.50 8 3,843.75 If P is price after t years, Which would be a good model for the …
  5. Math help

    You buy clothing at a sale. You buy sneakers at 2/3 of their original price of $60, a sweater at 7/10 of its original price of $35, and a jacket at 5/6 of its original price of $45. Answer each question and show all your work. a. How …
  6. MATH CHECK ANSWERS

    please check my answers ! 21. Find the unit price for each option shown below. Round to the nearest cent when necessary. Indicate which option is the better buy. Option I: 10 candy bars for $6.75 Option II: 12 candy bars for $7.25 …
  7. MATH CHECK ANSWERS

    please check my answers ! 21. Find the unit price for each option shown below. Round to the nearest cent when necessary. Indicate which option is the better buy. Option I: 10 candy bars for $6.75 Option II: 12 candy bars for $7.25 …
  8. math.can someone check my answers?

    can someone check my math answers its only 5 questions thanks. please check my answers ! 21. Find the unit price for each option shown below. Round to the nearest cent when necessary. Indicate which option is the better buy. Option …
  9. MATH

    HELP PLZ NO ONE WANTS TO HELP, You buy clothing at a sale. You buy sneakers at 2/3 of their original price of 60$, a sweater at 7/10 of its original price of 35$, and a jacket at 5/6 of it original price of 45$, a. how much money did …
  10. Math

    Mrs. Scott decided that she would spend more no more than $120 to buy a jacket and a skirt.If the price of jacket was $20 more than 3 times the price of the skirt.Find the highest possible price of the skirt. I have the answer but …

More Similar Questions