MATH

posted by .

A PIZZA 18" D COST $9.00 FIND PRICE PER SQ IN.OF PIZZA

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Geometry check my answer?

    Small Pizza- radius 6 in. cost $9.75 Medium- radius 8in cost $12 Large-diameter 20 in cost $16.50 The edge is stuffed with cheese, and its the best part of the pizza/ What size has the most pizza edge pr dollar?
  2. math

    Tiny is ordering a pizza and cant decide between a round pizza with a diameter of 4 inches or a rectangular pizza that is 12 inches by 14 inches. The round pizza is 9.50 and the rectangular pizza is 10.00. Which is larger?
  3. Algebra 1

    Christopher orders a 3 topping pizza for $15.25 and a 5 topping pizza for $17.75. Write and solve a system of linear equations to find the price of a plain pizza( no toppings) and the cost of each topping.
  4. geometry

    Papa's Pizza charges $0.05 per square inch of pizza. Pizza is measured by the diameter. How much will pap's Pizza charge for a 7-inch, 10-inch, and 14-inch pizza?
  5. Math

    Trent and three friends are ordering a pizza. they play to split the cost and they want to spend at most 3.50 per person. Write and solve an inequality to find the cost of the pizza they should order
  6. Math

    Trent and three friends are ordering a pizza. they play to split the cost and they want to spend at most 3.50 per person. Write and solve an inequality to find the cost of the pizza they should order
  7. algebra 2

    Three friends share the cost of a pizza. The base price of the pizza is p and the extra toppings cost $4.50. If each person’s share was $7.15, which equation could be used to find p, the base price of the pizza?
  8. Math

    Here is the problem: Christopher orders a three topping pizza for $15.25, and a 5 topping pizza for $17.75. Write and solve a system of linear equations to find the price of a plain cheese pizza (no toppings) and the cost of each topping. …
  9. Math

    If you eat 1/6 of one pizza 1/4 of another pizza 5/12 of another pizza and 1/3 of another pizza have you eaten the equivalent of a whole pizza
  10. Math

    1)Susan wants pizza for her birthday party. It costs $8 per pizza plus a $5 delivery fee. She doesn't know how many she needs, so she calculates the price for various numbers of pizza. How would I find out if this is linear or non-linear

More Similar Questions