8th grade

posted by .

how do you solve ths problem?? 78mi on 3gal (find the unit rate)

  • 8th grade -

    To find a rate, you divide. 78/3=

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math/unit rate

    please help me find the definition for unit rate. It depends upon what kind of unit. Go to www.google.com and type in unit rate. There is one source there for hotel unit rates, another for unit rates for the medical field, etc. You …
  2. algebra 1

    how do you solve a problem that says to find the unit rate?
  3. 7th grade

    how woul you solve a problem like ths (9x-5y)(2x+3y)
  4. 8th grade

    WRITE A UNIT RATE 250 MILES FOR 20 GALLONS
  5. 8th Grade Algebra

    How do you solve this problem? 3x = 4y x + y = 21 Help please.
  6. 8th grade science

    how do i solve this problem The Math Behind the LawHow much force is Mike applying to the 1000 kg car to make it accelerate at a rate of .05 m/s2?
  7. 8th grade

    I cant Figure this out... Find each Unit Rate: Four pounds of apples cost $1.96 and Sal washed 5 cars in 50 mins
  8. math

    Okay so i here is the problem......find the unit rate. I don't remember how to solve for the unit rate. Help me please i have a quiz tomorrow.
  9. Math

    3gal 2qt=___qt I know that 1gal=4qts. So 3gal=2quarts?
  10. Math: Mean, Median, Mode, Range & Finding the devi

    What is deviation? And what is the definition of frequency distribution & how would I solve a problem in 8th grade math with this problem...My child is asking about this problem she has in an 8th grade book. Given the following numbers

More Similar Questions