algebra

posted by .

Evaluate whether a prepaid or monthly cell phone plan is most effective for a customer that uses x weekday minutes per month. I can make up my own numbers for each plan. Having problems making up the equations.

  • please post your data -

    Post the numbers you have made up for the plans and you'll have concrete data to work with.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Lee

    For my class you have to choose from several different scenarios, make up your own equations from the scenario, and then solve and graph them in excel. I have chosen the following scenario: Evaluate whether a prepaid or monthly cell …
  2. math

    For my class you have to choose from several different scenarios, make up your own equations from the scenario, and then solve and graph them in excel. I have chosen the following scenario: Evaluate whether a prepaid or monthly cell …
  3. math

    73. Cell Phone Plan A cell phone plan costs $3.95 per month plus $0.07 per minute. (Assume that a partial minute is not rounded up.) (a) During July, a person talks a total of 50 minutes. What is the charge?
  4. math

    its about phones like att has a monthly fee of $39.99/mo and 450 anytime minutes which are included in the plan and any additional minutes are $0.45/min Sprint-has a monthly fee $34.99/mo and 450 anytime minutes which are included …
  5. Algebra ASAP

    I a working wth a cell phone performance task project. I have to determine which three cell phones are the best for a first time user and develop an equation for each of them. Wal-Mart has a plan for $30.00 a month with .29 per minute. …
  6. Algebra

    A phone company offers two monthly charge plans. In Plan A, the customer pays a monthly fee of $13 and then an additional 6 cents per minute of use. In Plan B, there is no monthly fee, but the customer pays 8 cents per minute of use. …
  7. Algebra I

    You have decided to try and convince your parents to let you get your own cell phone. After finding out that the flat monthly rate for unlimited minutes $35.00, which you can afford, you offer to pay the cost yourself. However, just …
  8. math

    Raj is deciding between two cell phone plans, A and B, which are both linear functions. The monthly charge for plan A according to the number of minutes used is shown in the table. Monthly Charge for Plan A Minutes used, x Monthly …
  9. College Algebra

    A phone company has a monthly data plan where a customer pays flat monthly fee of $30 and then a certain amount of money per gigabyte (GB) of data used on the phone. If a customer uses 3 GB, the monthly cost will be $42. If the customer …
  10. Algebra

    Your cell phone plan costs 55 dollars a month, plus 35 cents per minute. Write an equation to represent the monthly bill of the cell phone plan.

More Similar Questions