math

posted by .

The candy shack has 20 pounds of mixed white and dark chocolates worth $7.50 per pound. white chocolates alone sell for $8.00 per pound and dark chocolates sell for $6.00 per pund?

  • math -

    What is your question?

  • math -

    Let there be x lbs of dark chocolate, then there has to be 20-x lbs of white chocolate

    6x + 8(20-x) = 7.5(20)

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math

    i need to know exactly the formula of how to do these types of problems because i have spend seriously over an hour trying to do this one problem. HELP! A dealer mixes candy worth 90 cents per pound with candy worth 65 cents per pound …
  2. algebra 2--matrices.

    A grocer wants to m,ix three kinds of hard candy to sell for $2.40 per pound. He need 50 pounds of candy altogether. He mixes sour balls worth $3.50 per pound,butterballs worth $2.50 per pound, and starlight mints worth $1.75 per pound. …
  3. algebra

    walnuts that sell for $3 a pound and macadamia nuts that sell for $4 per pound are mixed to create 50 pounds of mixture that sells for $4 per pound. HOw many pounds of each type of nut are needed?
  4. Algebra 1

    Candy worth $2.45 per pound is mixed with candy worth $2.30 per pound.How much of each kind of candy must be used to have 30 pounds of a mixture worth $2.35 per pound?
  5. math

    Ellen wishes to mix candy worth $1.64 per pound with candy worth $3.46 per pound to form 20 pounds of mixture worth $3.00 per pound. How many pounds of the more expensive candy should she use?
  6. Math - Ratios

    In a box of chocolates 3/4 of the peanut-butter filled chocolates is 1/4 the total number of filled chocolates. If the ration of peanut butter filled chocolates to solid9non-filled0 chocolates is 1:2, what is the ratio of solid chocolates …
  7. algebra

    bill blends 5/4 pound of peanuts that sell for $2.50 per pound with 3/4 pound of walnuts that sell for $5.50 per pound. What should be their price per pound of the mixed nuts?
  8. Math

    Need help on writing a system of equations. I can figure it out without the systems but now sure how to write a systems of equations not knowing how many the box can hold. Dark chocolates cost $0.25 each and milk chocolates cost $0.15 …
  9. Math

    how much candy that is worth $5 per pound must be mixed with 60 lb that is worth 4$ per pound to get a special Christmas mixture to sell for $4.40 per pound?
  10. Algebra

    Jane's sweet shop mixes candy worth 80 cents per pound with candy worth 2 dollars per pound to make 20 pounds of a mixture worth 1.60 per pound. How many pounds of each kind of candy does the store use?

More Similar Questions