Math

posted by .

Store A usually sells a jacket for $72 but today I can buy it for $40. Store B usually sells the same jacket for $38 but today I can buy it for $18. Which store is offering the greatest percentage off the origanal price ? In which store would you buy the jacket/ Show all work and explain your answer.
I choose store A

  • Math -

    72 - 40 = 32
    32/72 = 0.444444444 = 44%

    38 - 18 = 20
    20/38 = 0.526315789 = 53%

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    A store sells 28 ounces of peanut butter for $2.24. The store also sells 32 ounces of the same peanut butter for $2.40. Which is the better buy?
  2. Finite Math

    66, A clothing store sells a shirt clothing $20 for $33 and a jacket costing $60 for $93. A, If the makeup policy of the store is assumed to be linear, write an equation that expresses retail price R in terms of cost C (wholesale price). …
  3. Statistics

    John runs a computer software store. Yesterday he counted 127 people whwo walked by his store, 58 of whom came into the store. OF the 58, only 25 bought something in the store. A. What is probability that a person who walks by the …
  4. 7th grade math Ms. Sue last two questions thanks

    15. In Store A, a book that regularly sells for $24.99 is on sale at 15% off. In Store B, the same book regularly sells for $27.99 and is on sale at 25% off. Which store sells the book for the lower sale price?
  5. Math

    The price of a jacket at store A is $48. If the price at store B is 5.5% higher, what is the price difference?
  6. math

    You are at the music store to buy some CDs. You have $45 to spend and the store sells CDs for 12.99 each. Write an inequality that represents the number, n, of CDs that you can buy without spending more money than you have. help greatly …
  7. math

    A store sells one model of bicycle for $250. a. Write an expression for the amount of money the store receives if it sells b bicycles. b. How much would the store make if it sells 5 bicycles.
  8. Finite Math

    15 An appliance store sells two brands of televisions. Each Daybrite set sells for $425, and each Noglare set sells for $700. The store‚Äôs warehouse capacity for television sets is $400, and new sets are delivered only each month. …
  9. Math

    The store usually sells the baskets of fruit for 15 dollars but today they have a 5% discount which is the new price. Please help me i am totally confused on what is going on.
  10. math

    One store sells milk for $3.00 per gallon. A second store sells milk for $0.80 per quart.If you need two gallons, which store should you buy from?

More Similar Questions