managerial accounting

posted by .

Tusk pty ltd uses standard costs system for its single product in which variable manufacturing overheads is applied on the basis of direct labour hours. The following information is given:
Standard costs:
Raw material[R16per kg] Per unit R 24.00
Direct labour[0.75hour] p
er unit R6.00
Variable manufacturing overhead cost incurred [0.75hour@ R3.00] per unit
R2.25
Actual information for current year:
Units produced 22400
Purchases of rawmaterial[21000kg - R357000.00
Raw material used 33400 kg
Direct labour[ 8.50 perhour] R142375.00
Variable manufacturing overhead cost incurred R 48575.00

Required:\
1. Direct labour price variance
2. Direct material quantity variance
3. Direct labour variance
4.Direct labour efficiency variance
5. Variable manufacturing overhead expenditure variance
6. variable manufacturing overhead efficiency variance

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Standard Costing System

    Ballroom Balloons, Inc. uses a standard cost system in which manufacturing overhead is applied to units of product on the basis of direct labor-hours (DLHs). During August, the company actually used 6,100 direct labor-hours and produced …
  2. Standard Costing System-Help!

    Cotta Cots uses a standard cost system in which manufacturing overhead is applied to units of product on the basis of direct labor-hours (DLHs). During August, the company actually used 6,100 direct labor-hours and produced 2,500 units …
  3. Managerial Accounting Help

    Cotta Cots uses a standard cost system in which manufacturing overhead is applied to units of product on the basis of direct labor-hours (DLHs). During August, the company actually used 6,100 direct labor-hours and produced 2,500 units …
  4. accounting

    This year , Kirby company sold 35,000 units of production at $16 per unit. Maunfactoring and selling the product required $120,000 of mixed manufacturing costs and $180,000 of fixed selling and administrative expenses. This years variable …
  5. accounting

    This year , Kirby company sold 35,000 units of production at $16 per unit. Maunfactoring and selling the product required $120,000 of mixed manufacturing costs and $180,000 of fixed selling and administrative expenses. This years variable …
  6. accounting

    This year , Kirby company sold 35,000 units of production at $16 per unit. Maunfactoring and selling the product required $120,000 of mixed manufacturing costs and $180,000 of fixed selling and administrative expenses. This years variable …
  7. Accounts

    A company produces just one standard product. The company's budgeted overheads for the next financial year are £80000. Other relevant information includes: Budgeted Production: 16000 units Cost of Raw Material per unit: £4 Cost of …
  8. Accounting

    Candace Corporation has decided to introduce a new product that can be manufactured using either a capital-intensive method or a labour-intensive method. The predicted manufacturing costs for each method are as follows: Capital-Intensive …
  9. managerial Accounting

    Smith Co uses a standard cost system for its single product in which variable manufacturing overhead is applied on the basis of direct labor hours. The following information is given: 4 Standard costs per unit: Raw materials (1.5 grams …
  10. Managerial Accounting

    Gardner Manufacturing Company produces a product that sells for $120. A selling commission of 10% of the selling price is paid on each unit sold. Variable manufacturing costs are $60 per unit. Fixed manufacturing costs are $20 per …

More Similar Questions