Accounting

posted by .

A manufacturing company has to decide between their current process which has a variable cost of $10/unit and investing in new equipment which will reduce the variable cost to $5/unit. The new equipment will cost $100,000. Use a break-even analysis to determine the number of units that the company will need to build to make the investment in the new equipment worthwhile. What is the break-even volume?

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Marketing

    Explain why fixed and variable costs per unit decline as sales volume increases. Suppose a company had a variable cost/unit of $20 at a cumulative volume of 20,000 units. What would be their approximate variable cost per unit when …
  2. Cost accounting

    The company is planning to sell product z for $10 a unit. Variable costs are $6 a unit and fixed cost are $100,000. What must total sales be to break even?
  3. accounting

    Mia Enterprises sells a product for $90 per unit. The variable cost is $40 per unit, while fixed costs are $75,000. Determine the (a) break-even point in sales units, and (b) break-even point if the selling price was increased to $100 …
  4. accouting

    - Hanna Manufacturing – Due Hanna Manufacturing manufactures components for the farming industry and is considering replacing its existing equipment with new and more high technology machinery, despite the fact that its existing …
  5. Accounting

    For the past year, Hornbostel Company had fixed costs of $6,552,000, a unit variable cost of $444, and a unit selling price of $600. For the coming year, no changes are expected in revenues and costs, except that a new wage contract …
  6. accounting

    using the break-even equations to solve for price and variable cost per unit andromeda company's break-even point is 2,400 units. variable cost per unit is $42; total costs are 67,200 per year. what price does andromeda charge?
  7. accounting II

    i am completely stuck on this! 5. Manufacturing statements and cost behavior Tampa Foundry began operations during the current year, manufacturing various products for industrial use. One such product is light-gauge aluminum, which …
  8. business

    The Springer Company sells its product for $20 per unit. Its fixed costs are $10,000 and the variable cost per unit is $10 What is the new break-even point if the price per unit increases from $20 to $30
  9. Accounting

    Adelphia Corporation, which uses absorption costing, just completed its first year of operations. Planned and actual production equaled 13,000 units, and sales totaled 11,700 units at $184 per unit. Cost data for the year are as follows: …
  10. Accounting

    Adelphia Corporation, which uses absorption costing, just completed its first year of operations. Planned and actual production equaled 13,000 units, and sales totaled 11,700 units at $184 per unit. Cost data for the year are as follows: …

More Similar Questions