math

posted by .

company A:1/5
company B:4/25
company C:2/5
company D:3/20

Gabriellas travel shampoo bottle holds 1 1/2 cups of shampoo. Before leaving on vacation,she filled the bottle to the yop with 1/8 cup cup of shampoo.How much shampoo was already in the bottle?

  • math -

    What do the companies have to do with this question?

    I did two of these problems for you. Now it's your turn. I'll be glad to check your answers.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. science

    In what brand of shampoo does a marble move the slowest?
  2. math

    In a recent survey of 100 women, the following information was gathered. 30 use shampoo A. 43 use shampoo B. 33 use shampoo C. 13 use shampoos A and B. 7 use shampoos A and C. 5 use shampoos B and C. 3 use all three. How many are using …
  3. ALGEBRA

    In a recent survey of 100 women, the following information was gathered. 36 use shampoo A. 37 use shampoo B. 38 use shampoo C. 14 use shampoos A and B. 8 use shampoos A and C. 9 use shampoos B and C. 3 use all three. Use the figure …
  4. Math

    In a survey of 100 women, 34 use shampoo A 42 use shampoo B 31 use shampoo C 9 use shampoo A&B 10 use shampoo A&C 6 use shampoo B&C 2 use all three How many use shampoo A & C, but not B?
  5. algebra

    In a recent survey of 100 women, the following information was gathered. 29 use shampoo A. 28 use shampoo B. 34 use shampoo C. 3 use shampoos A and B. 7 use shampoos A and C. 6 use shampoos B and C. 1 use all three. How many use shampoo …
  6. Math

    In a recent survey of 100 women, the following information was gathered. 52 use shampoo A. 31 use shampoo B. 39 use shampoo C. 11 use shampoos A and B. 13 use shampoos A and C. 15 use shampoos B and C. 10 use all three. How many are …
  7. Math

    One bottle of shampoo costs $6 for 8 ounces. A second bottle costs $4 for 5 ounces of shampoo. Which has the lower unit rate?
  8. Chemistry

    The label for a bottle of professional shampoo reads: “Acid balanced conditioning shampoo, pH 5.” a. What is the hydronium ion concentration of the shampoo. b. How is it that the claim the pH of the shampoo is 5 related to the …
  9. math

    one bottle of shampoo costs $6 for 8 ounces.A second bottle costs $4 for 5 ounces of shampoo.Which has the lower unit rate?
  10. Math

    The Abc company sells bottles of shampoo for $9 each. It costs the company $3 to make each bottle and they have fixed costs of $4700 each month. If x represents the number of bottles the company makes and sells each month, write he …

More Similar Questions