Algebra Word Problems

posted by .

A manufacturer has decided to come out with a new and improved toilet. The fixed cost for the production of this new toilet line is $16,000 and the variable costs are $68 per toilet. The company expects to sell the toilets for $154. Formulate the function C(x) for the total cost of procucing x new toilets and a function R(x) for the total revenue generated from the sales of x toilets.

  • Algebra Word Problems -

    C(x) = 16,000 + 68 x
    R(x) = 154 x

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Toilet Paper

    I am studying the history of toilet paper. When and how was toilet paper invented?
  2. History Question

    I am writing a paper on Thomas Crapper, the alleged inventor of the flush toilet. However, in my research, I've discovered that many scholars believe that Crapper was falsely creditted with the invention of the flush toilet, and that …
  3. science

    write a hypothesis for questio:if i drop a full toilet paper roll and an empty toilet paperroll will they land on the floor at the same time ;
  4. maths

    i need to find out which of these is better value. £3.90 -9 pack of toilet rolls or £2.50 6pack of toilet rolls. i think its th £3.50 but i am finding it hard to show the working out.
  5. accounting

    "Harris Company manufactures and sells a single product. A partically completed schedule of the company's total and per unit cost over the relevant range of 30,000 to 50,000 per units produced and sold are: United produced and Sold: …
  6. Business Finance

    Vandalay Industries is considering the purchase of a new machine for the production of latex. Machine A costs $2,190,000 and will last for 7 years. Variable costs are 38 percent of sales, and fixed costs are $122,000 per year. Machine …
  7. Economics

    The accompanying table shows a car manufacturer’s total cost of producing cars: Qty |TC| Variable Costs| Avg. Var. Costs| Avg. Total Costs| Avg. Fixed Costs 0 |$500,000| ---- | ---- | ---- |---- | 1 |540,000 | 2 |560,000 | 3 |570,000 …
  8. Help!!!

    Instead of toilet training her son at 18 months of age as her mother recommends, Melissa is waiting until her son is emotionally ready to begin toilet learning. How will melissa know when her son is emotionally ready?
  9. Algebra

    Can you please help with this problem: At Super Saver Mart (SSM), you can buy three packs of toilet paper and seven boxes of cereal for $46.00. You can also purchase 8 packs of toilet paper and 4 boxes of cereal for $75.00 at SSM. …
  10. Algebra 1

    A new toilet model has two different flush settings in order to conserve water. One setting uses 1.6 gallons per flush and the other setting uses .8 gallons per flush. The total amount of water w (in gallons) used in the first setting …

More Similar Questions