Post a New Question

math

posted by .

Stock in a company is selling for $113/4 per share. If someone purchases $893 worth of stock in this company, how many shares did they get? please explain

  • math -

    If beef costs $10 a pound, how many pounds can I get for $120?
    You divide the amount ($120) by the unit price ($10) to get $120/$10=12 pounds.

    Shares cost $11.75 a share. How many shares can you get for $893?

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

More Related Questions

Post a New Question