math

posted by .

marc bought bananas, apples, and peaches. He bought twice as many lbs of bananas as apples, he bought 2 lbs more of apples than peaches and bought 3 lbs of peaches. How many total lbs of friuts did he buy?

  • math -

    Yo0u don't even need algebra for this. Just read the statememnts.

    There are 3 pounds of peaches and two more than than (5) of apples. Double that for the number of bananas. Then add them up.

    This is more about reading comprehension than math.

  • math -

    18

  • math -

    20 pounds

  • math -

    20

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    jasmine bought 26 pieces of fruit.she bought 6 oranges.she bought twice as many apples as oranges,and twice as many oranges as bananas.she also bought some pears.
  2. matrix products

    The table shows the market prices per pound that a trucker can get for his load of fruit in three cities: San Francisco, Las Vegas and Los Angeles. S.F L.V L.A PEACHES $0.50 $0.60 $0.40 APPLES $0.40 $0.80 $0.50 The trucker has a load …
  3. Le math

    Tomas bought some fruit at the market. He bought twice as many melons as apples. He bought 12 more melons than oranges. He bought 11 apples. How many pieces of fruit did Tomas buy?
  4. ALGEBRA WRITE EQUATION

    FOOD: each variety of apples cost $1.20/lb at a grocery store. you buy 4lbs of cortland apples and some gala apples for eating. the total cost is $7.20. how many lbs of gala apples did you buy?
  5. Math

    Suzanne bought 50 apples at the apple orchard.she bought 4 times as many red apples as green apples.how many more red apples than green apples did Suzanne buy?
  6. math

    Suzanne bought 50 apples at the apple orchard. She bought 4 times as many red apples as green apples. How many more red apples than green apples did Susan buy?
  7. Algebra

    While shopping for a party, June bought 2 1/6 lbs of hamburger, 3 4/5 lbs of chicken, and 4 1/2 lbs of ham. How much meat did she buy?
  8. math

    Suzanne bought 50 apples at the Apple orchard.she bought 4 times as many red apples as green apples. How many more red apples than green apples did Suzanne buy?
  9. Math

    Suzanne bought 50 apples at the apple orchard. She bought 4 times as many red apples as green apples. How many more red apples than green apples did Suzanne buy?
  10. Math

    Sarah bought bananas,apples and pears.the ratio of bananas to apples was 3 to 5 and the ratio of the apples to pears was 2 to 1.she bought 10 apples.how many pears did she buy?

More Similar Questions