math

posted by .

Juice boxes are sold in packs of 6. Tony brought 5 packs of juice boxes to a party, and Victor brought 4 packs. How many juice boxes are there at the party altogether?

  • math -

    Karen or Mark or Talia -- we've helped you with some of your problems.

    Now it's your turn.

    Please post your answer and we'll be glad to check it.

  • math -

    6*5+6*4
    6*5+4
    6*9=54

  • math -

    Right.

  • math -

    140

  • math -

    45

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    A supply company sells packs of paper by the box. Each box contains the same number of packs of paper, P. Which equation could be used to find the total number of packs of paper, T, that would be in B boxes ordered?
  2. Geometry

    Let's say a company is manufacturing juice boxes that are rectangular prisms with dimensions 4 inches by 3 inches by 4 inches. The company has a warehouse whose dimensions are 40 feet by 30 feet by 20 feet. If the company makes 200,000 …
  3. math:ratios

    Lamika buysc12 packs of juice boxes that are on sale and pays a total of $48 by using ratio table to determine how much will Lamika pay to but a 8 more packs of juice boxes at the same store.
  4. math

    ashley bought 4 packages of juice boxes. there are 6 juice boxes in each package.she gives 2 juice boxes to each of 3 friends.how many juice boxes does ashley have left ?
  5. math

    Camp Oaks gets 32 boxes of orange juice and 56 boxes o apple juice.Each shelf in the cupboard can hold 8 boxes of juice. What is the least number o shelves needed for all the juice boxes?
  6. 4th grade math fraction

    Ashley bought 4 packages of juice boxes. There are 6 juice boxes in each package. She gave 2 juice boxes to each of 3 friends. How many juice boxes does Ashley have left?
  7. math

    Alvins mother wants to buy snacks for the soccer team, there are 10 juice boxes in a pack and 8 oatmeal bars in a pack,how many packs i f each does she need to buy to get the same amount of juice boxes and oatmeal bars
  8. Math

    1. Write the following ratio in simplest form: 32 min:36 min 8:9 8:36 32:9 128:144 2. Marie saved $51. On Wednesday, she spent $8 of her savings. What ratio represents the portion of her total savings that she still has left?
  9. Math 6th grade

    Mr.Baker has baked some muffins. If he packs them in boxes of 4, he will have 3 left over. If he packs them in boxes of 5, he will also have 3 left over If he packs them in boxes of 6, he will have only 1 left over. Find the least …
  10. math

    The baker packs 36 bran muffins in boxes of 4 . Draw and label a tape diagram to find the number of boxes he packs.

More Similar Questions