Algebra

posted by .

A grocer mixes together some cashews costing 8$ per kilogram with some nuts costing 10$ per kilogram. The grocer sold 12 kg of the mixture for 8.50$ per kilogram. How many kilograms of cashews were in the mixture?

I have to find 2 equations then find the answer most likely using substitution.

thanks:)

  • Algebra -

    help please:)!!

  • Algebra -

    NeverMind!!

  • Algebra -

    In case anyone's wondering:

    c= kg of cashews
    n= kg of nuts

    12 kg of $8.5 is $102
    We can say that:
    8c + 10n = 102
    (first equation)
    And also:
    c + n = 12
    (second equation)
    We isolate a variable in the second equation:
    n = 12 - c

    Plug that into the first equation:
    8c + 10(12 - c) = 102
    Simplify:
    8c + 120 - 10c = 102
    Simplify:
    -2c = -18
    2c = 18
    c = 9
    Now that we know the value of c, we can plug that into the second equation to find the value of n.
    9 + n = 12
    n = 12 - 9
    n = 3

    FINAL ANSWER:
    3 kg of nuts, 9 kg of cashews

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Algebra

    Two kinds of nuts, one cost $5.00 per kilogram another cost $5.40 per kilogram. How many kilograms of each type of nut should be mixed in order to have 40 kg of a mixture worth $5.25 per kilogram?
  2. wossmaan

    the nuttyy shoppe has 10 kg of mixed pecans and cashews which sell for $8.40 per kilograms.cashews alone sell for $8 per kilogram,and pecans sell for $9 per kilogram.how many kilograms of pecans are there in the mix?
  3. finite math

    Candy costing 1.25 per kilogram was mixed with candy costing 1.65 per kilogram to produce 10 kilograms of a candy mixture worth 1.40 per kilogram. find how may kilograms of each was used.
  4. math

    A store mixes Kenyan Coffee worth $11 per Kilogram and venezuelan coffee worth $14 per Kilogram. The mixture is to sell for $12 per kilogram. Find out how much of each should be used to make a 396-Kilogram Mixture
  5. math

    A store mixes Brazilian coffee worth $11 per Kilogram, Turkish coffee worth $13 per kilogram. The mixture is to sell for $12 per kilogram. Can you help me find how much of each should be used to make a 564- Kilogram of both mixtures …
  6. Math

    A store mixes Brazilian coffee worth $10 per kilogram and Turkish coffee worth $12 per kilogram. The mixture is to sell for $11 per kilogram. Find out how much of each should be used to make a 216 kilogram mixture.
  7. Algebra

    A store mixes Kenyan coffee worth $11 per kilogram and Turkish coffee worth $13 per kilogram. The mixture is to sell for $12 per kilogram. Find how much of each should be used to make a 348-kilogram mixture. How many kilograms of the …
  8. algebra

    A store mixes kenyan coffee worht $12 per kilogram and turkish coffee worth $16 per kilogram the mixture is to sell for $14 per kilogram how much of each should be used to make a 348-kilogram mixture?
  9. college algebra

    store mixes a Brazilian coffee worth worth $10 per kilogram and a turkish coffee worth $13 per kilogram. The mixture is to sell for $12 per kilogram. Find out how much of each should be used to make a 420-kilogram mixture. my calculations …
  10. Math

    9. A grocer wants to mix a type of spice which costs £22 per kilogram with another type which costs £12 per kilogram, to obtain 20 kilograms of mixture which will cost £15 per kilogram. What quantity of each spice must the grocer …

More Similar Questions