math

posted by .

you buy six bags of wild bird food to fill the feeders in your yard. oyster shell grit, a natural calcium source, sells for $4.00 a bag, and sunflower seeds sell for $4.45 a bag. if you spend $25.80, how many bags of each type of feed are you doing?
thanks.

  • math -

    solve
    4.45x + 4(6-x) = 25.80

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Statistics

    Need major help on this one. Sooo confused... Binomial distribution to solve the problems. There is a 60 percent probability that a store will sell one of Red bags to any customer who comes into the shop and views the bags. Out of …
  2. algebra

    Write and solve a system of equations for each situation. Check your answers. 13. Your school sells tickets for its winner concert. Student tickets are $5 and adult tickets are $10. If your school sells 85 tickets and makes $600, how …
  3. College Algebra

    A seed company sells two grades of grass seed. A 100-pound bag of a mixture of rye and bluegrass sells for $245 and a 100-pound bag of bluegrass sells for $347. How many bags of each are sold in a week when the receipts for 19 bags …
  4. math

    In a bird sanctuary 41 different special of birds are being studied. Three large bird feeders are constructed, each providing a different type of bird feed. One feeder has sunflower seeds. A second feeder has a mixture of seeds, and …
  5. Math

    If a 5-pound sack of bird seed is divided equally for 3 different bird feeders, how much bird seeds will there be for each bird feeder?
  6. math

    The lawn is rectangular shaped with a length of 10 yards and a width of 40 yards. A bag of grass seeds covers 50 square yards at a cost of $ 4.99 per bag. What is the total area of the new lawn?
  7. Math

    Five pounds of birdseed is used to fill 4 identical bird feeders. A. What fraction of the birdseed will be needed to fill each feeder B. How many pounds of borked seed are used to fill each feeder?
  8. 8th grade math and algebra class

    A bird seed store is running a sale, when as you buy additional bags of seed you get a reduction in price on the additional bags. - first and second bags cost $20/bag - third through fifth bag cost $15/bag - sixth through tenth bags …
  9. math

    florence bought two bags of flour, A and B. the two bags contained different amounts of flour. the total mass was 108 kg. Gary poured 1/4 of the flour from bag A to bag B. After that, he poured 2/5 flour from bag B to bag A. he found …
  10. Math

    Abby can buy an 8 pound bag dog of food for $7.40 or a 4 pound bag of the same dog food for $5.38. Which is the better buy?

More Similar Questions