Economics

posted by .

2) Earl’s production function is f(x1, x2) = x1^(1/2) * x2^(1/3), where x1 is the number of pounds of lemons he uses and x2 is the number of hours he spends squeezing them. His cost function is c(w1, w2, y) = 2w1^(1/2) * w2^(1/2) * y^(3/2), where w1 is the cost per pound, w2 is the wage rate, and y is the number of units of lemonade produced.

a) If lemons cost $1 per pound, the wage rate is $1 per hour, and the price of lemonade is p, find Earl’s marginal cost function and his supply function. If lemons cost $4 per pound and the wage rate is $9 per hour, what will be his supply function be?

b) In general, Earl’s marginal cost depends on the price of lemons and the wage rate. At prices w1 for lemons and w2 for labour, what is his marginal cost when he is producing y units of lemonade? The amount that Earl will supply depends on the three variables, p, w1, w2. As a function of these three variables, what is Earl’s supply?


----

my answers:

2)

a)
MC(y) = 3y^(1/2)
S(p) = p^2/3
S(p) = p^2/18

b)
MC(w1, w2, y) = 3w1^(1/2) * w2^(1/2) * y^(1/2)
S (p, w1, w2) = p^2 / (3 w1 * w2)

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math

    Manny is a plumber and charges $50 when he visits a client and $30 per hour for every hour he works. His bill can be expressed as a function of hours, x, with the function f(x)= 50 +30x. Which statement explains the meaning of the …
  2. Math- Algebra

    The function C(x)=4x+850 closely approximates the cost of daily production run of x picture frames. The number of picture frames produced is represented by the function x(t)=90t, where t is the time in hours since the beginning of …
  3. PRE*******ALGEBRA

    WRITE A FUNCTION RULE TO DESCRIBE EACH SITUATION. PLEASE HELP I DO NOT UNDERSTAND THIS AT ALL. The number of pounds p(z)as a function of the number of ounces z. The selling price s(c)after a 45% markup of an item as a function of the …
  4. ECONOMICS - Perfect Competition

    Please check and correct my answers. Thank you. 1) Jack Benny can get blood from a stone. If he has x stones, the number of pints of blood he can extract from them is f(x) = 2x^(1/3). Stones cost Jack w dollars each. Jack can sell …
  5. Economics

    Earl’s production function is f(x1, x2) = x1^(1/2) * x2^(1/3), where x1 is the number of pounds of lemons he uses and x2 is the number of hours he spends squeezing them. His cost function is c(w1, w2, y) = 2w1^(1/2) * w2^(1/2) * …
  6. Calc

    You need 50 pounds of two commodities costing $1.25 and$1.60 per pound. a) Verify that the total cost is y=1.25x + 1.60(50 - x), where x is the number of pounds of the less expensive commodity. b) Find the inverse function of the cost …
  7. Math

    The table shows the number of lemons needed to make different numbers of pitchers of lemonade 24lemons 3pitchers 32lemons 4pitchers 56lemons 7 pitchers 96lemons 12pitchers What is the relationship between the number of pitchers and …
  8. math

    The daily total cost (in dollars) incurred by Trappee and Sons for producing x cases of TexaPep hot sauce is given by the following function. c(x)=0.000002x^3+3x+453 (a) Find the average cost function C. C = ?
  9. Math

    Jeremy uses the linear function G=12h+50 to represent the grade, G (in points out of 100), that he can earn on an exam as a function of h, the number of hours he spends studying for the exam. 1.) Identify the slope and y-intercept …
  10. please help Pre-Calc

    The number of pounds of apples a cannery can produce and the processing cost are P(h) = 375h and C(n) = 0.35n + 1000 where P(h) is the number of pounds of apples that can be processed in h hours and C(n) is the cost of processing n …

More Similar Questions