math

posted by .

Which would be the better buy, a gallon of milk for $3.25 or a 3-liter container of milk for $3?
Explain your reasoning.

  • math -

    Isn't 1 US gallon = 3.97 litres?

    so find the unit price of each.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    A grocery store has a gallon of milk for $2.30. They also have a 4 litter container of milk for $2.30. Which is the better buy and why?
  2. Math

    Justine measures the milk in two different cartons. One carton contains 1 liter and 665 milliliters of whole milk, and the other carton contains 1 liter and 183 milliliters of chocolate milk. How much more whole milk is there than …
  3. math

    John was in charge of buying milk for a class of 32 students. Milk is sold in half-gallon cartons and gallon cartons at the market. The half gallon costs 1.46 and the gallon costs 2.39. John bought all 21 cartons of milk the store …
  4. math

    The large container has 13.5 liters of milk. Chen wants to fill as many 3/4 liter containers as possible with this milk. How many containers will he be able to fill?
  5. algebra

    Your research the average cost of whole milk for several years to look for trends the table shows your data what is the equation for a line of best fit how much would you expect to pay for a gallon of milk in the year 2023 Year, 1998, …
  6. Physical Science (H)

    A container of milk holds 3640 g of milk. The density of the milk is 1.02 g/mL. What is the volume of the milk in the container?
  7. Math

    Jamal found 1/3 gallon of milk in the kitchen. He poured it into 5 equal size cups. What fraction of a gallon of milk is in each cup?
  8. Math

    You had 2/3 gallon of milk. Your family used 1/2 gallon. How much milk is left?
  9. Math

    Which container holds more, a half-gallon milk jug or a 2 liter juice bottle?
  10. Grade 11 mathematics

    Topic. Measurement .John wants to transfer 5 litre of milk in 1 gallon container. Is the container enough to hold the milk?

More Similar Questions