college

posted by .

If cashews cost $5.00 per pound and peanuts cost $1.50 per pound how do I write the formula to determine how many pound of cashews to mix with 30 pound of peanuts so that the mix will sell for $3.00 per pound.

  • college -

    Let C = weight cashews.
    30(1.50) + 5.00*C = (30+C)(3.00)

  • college -

    Let C be the # of pounds of cashews and 30 be the # of pounds of peanuts.

    $3 times the total number of lb. equals the sum of the costs of separate purchases of peanuts and cashews.

    (C + 30)* 3 = 5 C + 1.50*30 = 5C + 45

    Solve for C

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. finitemath

    a store sells cashews for $5.00 per pound and peanuts for $1.50 per pound. the manager decides to mix 30 pounds of peanuts with some cashews and sell the mixture for $3.00 per pound. how many pounds of cashews should be mixed with …
  2. Math Word Problem

    Cashews sell for $4.00 per pound and peanuts for $1.50 per pound. The peanuts didn't sell well, so in order to sell 60 lbs of peanuts the manager decided to mix 60 lbs of peanuts w/ cashews and sell the mixture for $2.50 per pound. …
  3. Math

    A manager bought 12 pounds of peanuts for $30. He wants to mix $5 per pound cashews with the peanuts to get a batch of mixed nuts that is worth $4 per pound. How many pounds of cashews are made?
  4. college algebra

    A store sells cashews for $5.00 per pound and peanuts for $1.50 per pound. The manager decides to mix 30 pounds of peanuts with some cashews and sell the mixture for $3.00 per pound. How many pounds of cashews should be mixed with …
  5. math

    The cost of one pound of peanuts is 60% of the cost of one pound of cashews. If one pound of cashews costs $2, what is the cost of one pound of peanuts?
  6. Algebra

    Sarah mixes cashews that cost $9.00 per pound with 50 lb of peanuts that cost $5.00 per pound. How many pounds of cashews should she mix to make a nut mixture that cost $6.50 per pound?
  7. math

    A nut wholesalersells a mix of peanuts and cashews. He charges $2.80 per pound for peanuts and $5.30 per pound for cashews. If the mix of peanuts and cashwes is to sellfor $3.30 pre pount, how many pound each of the peanuts and cashews …
  8. Trigonometry

    Peanuts cost $3 per pound, almonds $4 per pound, and cashews $8 per pound. How many pounds of each should be mixed to produce 140 pounds of a nut assortment that cost $6 per pound, in which there are twice as many peanuts as almonds?
  9. algebra

    a candy company has 130 pounds of cashews and 170 pounds of peanuts which they combine into different mixes the deluxe has half cashews and half peanuts and sells for $7 a pound the economy mix has one third cashews and two thirds …
  10. Math

    A nut wholesaler sell two types of mixes of cashews and peanuts. He makes low-grade mix containing 8 pound of peanuts and 4 pound of cashews and high-grade mixer containing 6 pound of peanuts and 6 pound of cashews. Let x and y denote …

More Similar Questions