Part of Speech.

posted by .

In the follwing sentence what is some?

If Julie makes apple pie, you should have some.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. 6 th grade math

    2 students are learning how to bake apple and blueberry pies. The first student makes an apple pie and the second student bakes a blueberry pie. If the first student eats 1/4 of the apple pie and the second student eats 1/2 of the …
  2. math

    At a dinner 1/6 of an apple pie is severed each time it is ordered. How many total apple pies would be served if apple pie was ordered 30 times in one day?
  3. Math

    John cut an apple pie into 6 equal slices. His friends ate some of the pie and now 3/5 is left. John wants to put each slice of the leftover pie on its own plate. What part of the pie will he put on each plate?
  4. 4 grade math

    gina ate 1/6 of an apple pie. Greg ate 1/2 of the same apple pie. how much of the apple pie was left
  5. math

    An apple pie 10 cm in diameter costs $1.50. Then, an apple pie 20 cm in diameter should cost a. $3.00 b. $4.00 c. $4.50 d. $6.00 e. $8.00 please answer and explain
  6. ALGEBRA 2

    An apple pie uses 4 cups of apples and 3 cups of flour. An apple cobbler uses 2 cups of apples and 3 cups of flour. You have 16 cups of apples an 15 cups of flour. When you sell these at the Farmers market you make $3.00 profit per …
  7. English

    1. I don't like some books. 2. I don't like some of the books. 3. I don't eat some food. 4. I don't eat some of the food. 5. I don't buy some items. 6. I don't buy some of the items. 7. I don't know some boys. 8. I don't know some …
  8. Math

    Daniel made a chocolate pie, a cream pie, and an apple pie that were the same size and shape for a celebration. After the celebration the following amounts of pie were remaining: 5/8 of chocolate 1/6 of cream pie 1/4 of apple pie What …
  9. Math

    An apple pie uses 4 cups of apples and 3 cups of flour. An apple cobbler uses 2 cups of apples and 3 cups of flour. You have 16 cups of apples an 15 cups of flour. When you sell these at the Farmers market you make $3.00 profit per …
  10. Math

    An apple pie uses 4 cups of apples and 3 cups of flour. An apple cobbler uses 2 cups of apples and 3 cups of flour. You have 16 cups of apples an 15 cups of flour. When you sell these at the Farmers market you make $3.00 profit per …

More Similar Questions