Post a New Question

math

posted by .

1) Can someone tell me how the write 4x^3 + y^2 - 4y + 36=0 in standard equation (solve for y and complete the squares).

2) A pencil manufacturer determines that the daily cost c in dollars of producing n dozen pencils is given by c=(n^2/25,000) - (2n/5) +40000.
a) How many dozen pencils hsould be produced per day to minimize the cost?
b)What is the minimum cost? Explain how you got this?

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math, help

    how do i write the equations so i can solve it i will do the solving but help me out with the equation please.for the following: Four pencils and five pens cost$2.00. THree pencils and four pens cost $1.58. Find the cost fo a pencil …
  2. math

    Help I can go this far and then lost. In planning for a new item, a manufacturer assumes that the number of items produced x and the cost in dollars C of producing these items are related by a linear equation. Projections are that …
  3. College Algebra

    A manufacturer of radios estimates that his daily cost of producing x radios is given by the equation C=350+5x. The equation R=25x represents the revenue in dollars from selling x radios. *Profit function,P(x)=R(x)-C(x),P(x)=20x-350 …
  4. math

    A movie theater charges $8 per movie ticket. How much would it cost for six people?
  5. math

    A movie theater charges $8 per movie ticket. How much would it cost for six people?
  6. math

    A movie theater charges $8 per movie ticket. How much would it cost for six people?
  7. algebraic modeling

    A toy manufacturer determines that the daily cost,C, for producing x units of a dump truck can b approximated by the function c(x)=0.005x^2-x+109 I got that the manufacturer must produce 100 units per day... What is the minimum daily …
  8. Maths

    A ruler is 10 cents more than a pencil. If 2 rulers and 5 pencil costs 3.70 dollars, how much is the cost for a single pencil?
  9. Math

    a manufacturer has daily production costs of C=4000-30x+0.5x where C is the total cost in dollars and x is the number of units produced. (a) How many units should be produced each day to yield a minimum cost?
  10. MATH

    The cost to manufacture a product is proportional to the quantity produced, with a cost of $270000 dollars per day when 900 items are produced. The cost to store n items is proportional to the square of n, with a daily storage cost …

More Similar Questions

Post a New Question