Math (dont want the ans just the working)

posted by .

4kg of apples costing 80 cents per kg are mixed with 8 kg costing 56 cents per kg.What is the average price per kg?

  • Math (dont want the ans just the working) -

    For every kg at 80 cents, there are two kg at 56 cents.

    Does that help? Thanks for asking.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Algebra

    How many pounds of apples costing .64 per pound must be added to 30 pounds of apples costing .49 per pound to create a mixture that would cost .58 per pround
  2. Maths

    An industrial fertiliser, costing $370 per tonne to produce, is sold retail at 61 cents per kilogram. If there is a wastage of 2.5%, find the profit as a percentage of the cost Working Ou Please Thanks
  3. Alg I

    One type of decorative ribbon regularly costs $3.59 per yard. When the ribbon is on sale, it cost $2.19 per yard. Which is the closest to the difference in the cost per inch for the ribbon when it on sale compared to its regular price?
  4. Math

    A bag of apples weigh 22.3 ounces and costs $1.80 What is a good estimate of the price per ounce of the bag of apples A.$1 B.10 cents C.$4 D.40 cents D?
  5. math

    A bag of apples weighs 22.3 ounces and costs $1.80. What is a good estimate of the price per ounce of the bag of apples?
  6. Math

    A shopper asked for 50 cents worth of apples. The shopper was surprised when she received five more than the previous week. Then she noticed that the price had dropped 10 cents per dozen. What was the new price per dozen?
  7. math

    A candy dealer makes up a mixture of 3 parts of candy costing him 60 cents a pound with 2 parts of candy costing him 70 cents a pound, and 2 parts of candy costing him 50 cents a pound.At what price per pound should he sell this mixture …
  8. maths

    A box of 12 table costs 21 cents.The same brand is packaged in bottles containing 100 tablets and sells for $1.50 per bottle.How much is saved per dozen, by purchasing the larger amount?
  9. math

    You bought two varieties of rice, costing 5 cents per ounce and 6 cents per ounce each, and mixed them in some ratio. You then sold the mixture at 7 cents per ounce, making a profit of 20 percent. What was the ratio of the mixture?
  10. math

    A microwaveable cup-of-soup package needs to be constructed in the shape of cylinder to hold 550 cubic centimeters of soup. The sides and bottom of the container will be made of syrofoam costing 0.03 cents per square centimeter. The …

More Similar Questions